Vefat Eden Kişilerin Facebook Hesap Bilgileri Nasıl Alınır?

tarafından
349
Vefat Eden Kişilerin Facebook Hesap Bilgileri Nasıl Alınır?

Sosyal medya artık insanların sanal alemdeki kimlikleri haline geldi. Birçok kişinin bu şekilde kişisel bilgilerine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Özellikle Facebook gibi dev bir sosyal medya platformunda henüz kullanıcıların üyelik aşamasında birçok bilgisini uygulamaya girmesi gerekiyor. Her ne kadar uygulamaya gerekli bilgileri girdikten sonra diğer kullanıcıların bu bilgileri görüp görmemesi konusunda belli ayarlamalar yapabiliyor olsanız da sonuçta tüm kişisel bilgileriniz sanal ortam da yedekleniyor. Bu noktada en çok gelen soru ise ölen kişilerin bilgilerine ya da hesaplarına ne olduğu. Facebook’un 1,5 milyar kullanıcı sayısı olduğunu düşünürsek sosyal medya uygulamasının bu durumdan epey bir etkilendiği yorumunu da yapabiliriz. Konu hakkında bir çalışma yapan Facebook, sosyal medya hesabı aktif kullanılırken hayatını kaybetmiş olan kullanıcıların ailelerine bir takım ayrıcalıklar sunuyor. Belli başlı bilgilerin yer aldığı bir form doldurarak vefat eden kişinin hesap bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Bu durum hem ölen kişinin hesabını kapatmak için, hem de yaşanan ölüm olayı eğer adli bir vakaysa konuşma kanıtları olarak büyük önem taşıyor. Peki, vefat eden kişinin Facebook hesap bilgilerini almak için neler yapmak gerekli? Detaylı inceleyelim.

  • Öncelikle Facebook’un bu konu için açtığı resmi destek linkine giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için Facebook’un “https://tr-tr.facebook.com/help/contact/228813257197480” linkine giriyoruz.
Facebook

Vefat eden kişinin Facebook Hesap bilgileri nasıl alınır

  • Şimdi söz konusu bağlantı üzerinden karşınıza bir form gelecek. Bu form vefat eden kişilerin tüm bilgilerinin girildiği bölüm. Bu bölümde yer alan bilgileri eksiksiz olarak girmek gerekiyor. Aksi halde talebiniz işleme alınmıyor. İstenen kimlik bilgilerinin ardından Facebook, sizden akrabalık derecesi konusunda da bilgi vermenizi istiyor. Tüm bu bilgileri tamamladıktan sonra en önemli bölüme geçiş yapıyoruz. Bu bölümde kullanıcılardan ölüm belgesi adı verilen ölen kişinin beyanını içeren belge isteniyor. Ölüm belgesinin aslını ya da fotokopisinin fotoğrafını belirtilen bölümden fotoğraf olarak yüklüyorsunuz. Ardından ölüm belgesiyle beraber tüm bilgileri eksiksiz doldurduğunuzu bir kez daha kontrol edip formu Facebook’a gönderiyorsunuz. Uygulama incelemenin ardından size vefat eden kişinin tüm giriş bilgilerini gönderiyor.