Varsayılan İnternet Tarayıcısı Nasıl Düzenlenir?

tarafından
585
Varsayılan İnternet Tarayıcısı Nasıl Düzenlenir?

İnternet dünyasının genişlemesi bu alanda sürekli yeni uygulamalarında ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu bağlamda internet üzerine en çok yayınlanan uygulamalar internet tarayıcıları. İnternet üzerinde yayınlanan hemen hemen her sayfayı tarayarak kullanıcılara sunan internet tarayıcılarının aslında internetin temellerini de oluşturduğunu söyleyebiliriz. İnternet tarayıcılarının bu kadar önemli olması tabi ki tarayıcılar arasında ciddi oranda bir rekabetinde yaşanmasına neden oluyor. Her ne kadar en eski tarayıcılardan biri olması ve bununla beraber arama motoru temellerinden geliyor olması Google tarayıcıları bir adım önde gösteriyor olsa da aslında diğer internet tarayıcılarının da birkaç yönüyle fark yaratan tarayıcılar olduğunu söylemek gerekiyor. Kısacası diğer bir söylemle aslında internet tarayıcılarının kullanıcının kullanımına göre farklılıklar oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada size en uygun olan internet tarayıcısı hangisiyle onu kullanmanız da yarar var. Hatta bu tarayıcıyı varsayılan internet tarayıcısı olarak ayarlamanızda internet kullanımınızda büyük kolaylık sağlayacaktır. Peki, istediğimiz internet tarayıcısını nasıl varsayılan tarayıcımız olarak atayabiliriz daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için bilgisayarımızın ayarlar menüsünü kullanmamız gerekiyor. Windows 8 sonrası sistemler için sadece başlat düğmesi üzerinden ayarlara girip varsayılan uygulamalar ayarlarına girmeniz yeterli olacaktır. Fakat eğer kullandığınız sistem Windows 7 ise o zaman yapacağımız ayarlarda biraz değişiyor. Bu işlem içinde ilk olarak “denetim masasına” giriş yapmamız gerekiyor.
Varsayılan İnternet Tarayıcısı Nasıl Düzenleme

Varsayılan İnternet Tarayıcısı

  • Denetim masasına giriş yaptıktan sonra açılır menüden ise “Programlar” sekmesi altına girmemiz gerecek. Ancak bu sayede varsayılan uygulama ayarlarını düzenleyebiliyoruz. Şimdi Programlar menüsü altından ise “Varsayılan programlar” sekmesine tıklamamız gerekiyor. Bu sekmeye de tıkladıktan sonra “varsayılan uygulamaları ayarla” sekmesine giriş yapıyoruz. Bu noktada bilgisayarımızda ne kadar uygulama varsa sol kısımda bu uygulamalar belirecek. Sol menüde internet tarayıcımızı seçerek “varsayılan olarak ayarla” dememiz yeterli olacaktır. Bu sayede istediğimiz tarayıcı varsayılan tarayıcı olarak ayarlanacak.