Uzaktan Kumandanın Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

tarafından
451
Uzaktan Kumandanın Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Televizyon teknolojisi 1900’lü yılların en çok konuşulan teknolojilerinden biri olarak biliniyor. 1940’lı yıllarda ortaya çıktığı andan itibaren büyük oranda dikkatleri üzerine çeken televizyon teknolojisi o günlerden bu günlere büyük oranda değişim göstermesine karşın ana mantık olarak hiçbir zaman değişim göstermedi. Belki artık günümüzde görüntü kalitelerinin 4K olduğu dijital yayın dönemlerinin başladığı akıllı televizyonlarla karşılaşmaya başladık ama aslında tüm bu teknoloji 1940 yılında çıkışını yapan ilk televizyondan itibaren başladı. Bununla beraber her ne kadar televizyon teknolojisinde büyük değişimler yaşansa da, hatta akıllı televizyonlara geçsek de değişmeyen bazı özelliklerde var. Bunlardan bir tanesi de kumanda. Televizyonları uzaktan kontrol etmeye yarayan kumandalar uzun zamandır kullanılıyor. Şuan için her ne kadar artık akıllı televizyonlarla beraber kumanda teknoloji değişim gösterse de hemen hemen ana mantık hep aynı devam ediyor. Zaten bu sayede çok eski yöntemlerle bile kumandalarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan yardım almak. Kumandamızın nasıl kontrolünü yaparız daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle işlem için kızılötesi teknolojisi kullanan yani standart bir kumandaya ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Zira eğer son dönemde ortaya çıkan Wi-Fi kumanda teknolojisinde bu kontrolü yapmanız pek mümkün değil. İşlemin nasıl yapıldığını gelirsek, bildiğiniz gibi kumandalar televizyonlara kızılötesi ışınlarla komut gönderiyor. Gönderilen bu komut üzerine de kanal değiştirme ses açma kapatma gibi işlevleri yerine getirebiliyorsunuz. Tabi bu sistem genelde insan gözü ile tespit edilemiyor.
Uzaktan Kumandanın Çalışıp Çalışmadığını kontrol etme

Uzaktan Kumandanın Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Kontrol Edilir

  • Zira gözümüzde bu ışınları algılayacak bir sistem bulunmuyor. Fakat lenslerin kullanıldığı kameralar bu ışınları algılayabilmekte. Haliyle bu sayede biz de kumandamızdan kızılötesi ışık gönderilip gönderilmediğini görebiliyoruz. Bu işlem için ise öncelikle akıllı telefonunuzdan ya da her hangi bir dijital kameradan kamera penceresini açmanız gerekiyor. Çekim yapmadan direk olarak kamera ile görüntü alırken kumandanızı kameraya doğru tutarak kumandadan her hangi bir tuşa basıyoruz. Eğer kumandadan kameraya doğru bir ışık gelirse yani kızılötesi ışık görüntülüyorsanız o zaman kumandanız sinyal gönderiyor çalışıyor demek. Ama eğer tuşlara basmanıza rağmen bir ışıma yoksa o zaman kumanda muhtemelen sorunlu anlamına geliyor.