USB Bellekler Nasıl Tam Kapasite Kullanılır?

tarafından
1443
USB Bellekler Nasıl Tam Kapasite Kullanılır?

Depolama teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişmeye başladı. Zira artık akıllı telefonlarında kullanılmasıyla beraber gerek fotoğraf çekme gerekse de video kayıt yapma gibi özellikler çok daha fazla kullanılır oldu. Bunun dışında yapılan tüm kayıtların çok daha fazla detaya sahip olması ve çok daha fazla çözünürlük desteği sunmasıyla beraber artık bu alanda da boyut ihtiyaçları daha da artış gösterdi. Sadece bu durum bile aslında depolama birimlerinin kapasitelerinin bir hayli önemli hale gelmesine neden oldu. Harddisk, taşınabilir Harddisk bellekler derken bu alanda en çok kullanılan birimlerden birisi de taşınabilir USB bellekler. Rahatlıkla birçok alanda kullanılabilen USB bellekler sayesinde bilgisayarlar arasında dosya transferi yapma, son çıkan serilerle beraber ya da eski serilere ek olarak dönüştürücü kullanmakla beraber depolama alanında çok daha öneli hale gelmeye başlayan USB belleklerin kullanıcılara sunduğu tüm bu ayrıcalıkların dışında bazı detay özellikleri de yok değil. Özellikle kullanılan sistemlerde tam kapasite alabilmek ve disk boyutunu tam olarak depolama için kullanabilmek için birkaç detay olduğunu da belirtelim. Bu detaylar sayesinde aslında ekstra bir boyut kazanmıyorsunuz. Sadece USB belleğinizde yer alan tüm hafızayı kullanabiliyorsunuz. Peki, bakalım kullandığımız taşınabilir bellekleri nasıl daha verimli, nasıl tam kapasiteli olarak kullanabiliriz? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Bu işlem için birkaç farklı yöntem var. Öncelikle ilk olarak USB belleklerinizi biçimlendirmeniz gerekiyor. Belleklerinizi biçimlendirdikten sonra ise bilgisayardan da gizli klasörleri göster deyip belleklerinizde sistem dosyaları olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer üretici tarafından bu tür belgeler bilgisayara yüklenmişse o zaman bu klasörleri de silmeniz size alan kazandıracaktır.

USB-sıkıştırma

  • Bunun dışında daha fazla alan kazanmak için sıkıştırma işlemi de uygulanabilir. Sıkıştırma işlemi sadece belleklerinizde ki dosyaların daha az yer kaplamasını sağlamaz. Bunun dışında belleklerine yeni yükleyeceğiniz dosyalarında daha az yer kaplamasına neden olur. Bu nedenle USB belleklerde daha fazla yer kazanmak için sıkıştırma işlemi en çok kullanılan işlemlerden birisidir. Sıkıştırma işlemini gerçekleştirmek içinse öncelikle yine belleği biçimlendirmemiz gerekecek. Biçimlendirme yaparken “hızlı biçimlendirme” seçeneğini seçip işlemi kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra tekrar diskinizin üzerine gelerek buradan “özellikler” demeniz gerekiyor. Özellikler sekmesine girdikten sonra ise “İletişim” bölümünden “disk alanından kazanmak için bu diski sıkıştır” demeniz gerekiyor. Ardından bellek miktarınızda da bir miktar artış olduğunu da göreceksiniz.