Turn Off The Lights Eklentisi Nasıl Kullanılır?

tarafından
269
Turn Off The Lights Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Artık hemen her alanda teknolojiden yararlanarak çok daha kısa sürelerde birçok işin halledilebilmesi bilgisayar ve benzeri sistemlere olan ilginin artmasına neden oldu. Üstelik sadece iş alanlarında ya da iş sektöründe değil eğlence amacıyla da bilgisayar kullanımı son dönemde bir hayli artış gösterdi. Bilgisayar sistemlerinin sunduğu bu ayrıcalıklarla beraber kullanım oranları da bir hayli artmaya başladı. Tabi her alanda olduğu gibi bu alanda da gelen avantajların yanı sıra bir de tam tersi olarak dezavantajlar var. Bilgisayar sistemlerinin de en büyük dezavantajları gözlerde oluşturduğu hasar. Özellikle gece çalışan kullanıcılar için görüntüye netlik vermek amacıyla oluşturulmuş olan parlak ekran yüzeyi gözlere çok kısa bir süre içerisinde zarar verebiliyor. Bilim insanlarının da bu yönde yaptıkları açıklamalara bakacak olursak göz hasarlarının boyutu da bir hayli fazla. Özellikle gözlerde oluşan tüm bu hasarı en aza indirmek için ise alınabilecek bir dizi önlemde bulunuyor. Koruyucu gözlük almak, ekran ayarlarından parlaklığı düşürmek gibi birçok önlemin yanı sıra bilgisayar kullanımında en çok ziyaret edilen uygulamalardan biri olan Google internet tarayıcısında da bu soruna çözüm olabilecek bir takım eklentiler yer alıyor. Bu eklentilerden birisi de Turn Off The Lights eklentisi. Tarayıcıda görüntülediğiniz sayfanın sadece odak noktasının renklendirilip diğer kısımlarının bir nevi ışığını kapatan eklenti oldukça kullanışlı olması nedeniyle beğeni topluyor. Peki, Turn Off The Lights eklentisini nasıl kullanıyoruz? Daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için öncelikler eklentiyi kurmamız gerekiyor. Direk Google eklenti ayarlarından Turn Off The Lights uygulamasını aratarak kurabileceğiniz gibi, Google üzerinden Turn Off The Lights eklentisinin sitesine giderek de eklentiyi tarayıcınıza kurmanız mümkün.
Turn Of The Lights eklentisi

Turn Off The Lights eklentisi yükleme

  • Eklentiyi kurduktan sonra ise eklentinin kısa yol işareti yani ampul simgesi tarayıcının sağ üst menüsünde yer alacak. Ampul işareti eklentiyi kullanmanıza yardımcı olacak olan kısa yol. Özellikle video paylaşım sitelerinde ekran karartma yapmak için sadece ampul işaretine tıklayarak ışığı kapatma simülasyonu çalıştırmanız yeterli oluyor.