Android

Telefonda ki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefon kasması, yavaşlama, batarya kullanımı artışı gibi durumlar hemen hemen herkesin başına gelebilecek durumlardır. Ama eğer şüphelendiğiniz veri güvenliğiniz ise virüslü programlardan korunmanız da yarar var.

Son zamanlarda ortaya çıkan virüsler, telefon görüşmeler kaydetme, IMEI numarası çalma gibi özelliklere sahip olabilen uygulamalardır. Bu virüs taşıyan uygulamalar Google’ın güvenlik testlerinden kurtularak Play Store‘a sızabiliyor.

Peki, bu tip virüslü uygulamalardan kurtulmanız için ne yapmanız gerekiyor kısaca açıklayalım.

Uygulamaları yüklemeden önce, ilk önce uygulama firmasının almış olduğu yorumları okumalısınız. Bu yaptığınız işlem uygulamaya olan güvenliği arttırmak için önemlidir. Ayrıca uygulamayı yüklemeye karar verdiyseniz, uygulamanın istediği izinleri de kontrol edin. Bir oyun uygulamasına telefon görüşme izinleri vermemelisiniz mesela.

Telefonunuza Virüs Bulaştıysa

Günümüzde Antivirüs uygulamaları Android telefonlar açısından oldukça önemlidir. Telefonunuza virüs bulaşmadan bir antivirüs uygulamasına sahip olmak sizin içinizi rahatlatacaktır. Eğer virüs bulaştıysa bir antivirüs uygulaması ile müdahale etmeniz sizi rahatlatır. Bazı durumlarda ise virüs modem kaynaklı olarak ana sayfa değişimi gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda ise antivirüsün yapacağı pek bir şey kalmıyor. Bu tip virüsler ile karşı karşıya kaldığınızda telefonunuzu yedekleyerek format atmanız çok doğru bir işlem olacaktır.

Telefona format atmak için şarjınızın %50 üzeri olması gerekir. Ses açma tuşu ve güç tuşuna basılı tutun. Tabi bu işlem her telefona göre farklılık gösterebilir. Açılan ekran ses tuşları yardımı ile Wipe/Data /Factory Reset seçeneğine gelerek güç tuşu ile bunu seçin. Sonra ses tuşu ile Yes yazısına tıklayın. Ardından Reboot System Now seçeneğini seçerek telefonunuzu ilk günkü haline çevirin.

 

Yazar Hakkında

İbrahim Kızılırmak

Uygulama geliştirici, spor sever, teknoloji adamı!

Yorum Yazın