Telefon Klavyesinde Otomatik Yazı Düzeltme Nasıl Kapatılır ?

tarafından
2353
Telefon Klavyesinde Otomatik Yazı Düzeltme Nasıl Kapatılır ?

Akıllı Telefon ya da Tabletler genellikle sıfır olarak kullanıma açıldığında sanal klavye ile karşılaşmış oluruz. Kimi için pratik bir kullanım şekli sunsa da bazen kelimeleri yanlış seçtiğinden iletişimde bazı problemler yaşayabiliyoruz. Yazmak istenilen kelimenin dışında alakası olmayan kelimeleri önermesi kullanıcıların en sık şikâyetçi olduğu durumlar arasında. Özellikle mesaj dilinde kısaltma yöntemine başvuran kişiler çoğu kez bu problemle sıkça karşılaşıyor. Çünkü sanal klavyenin kelime haznesinde kısaltma kelimeler bulunmuyor. Örn; “Bgn hva çk gzl barbekü yplm” şimdilerde gençlerin trendi olan bu kısaltmalar sanal klavye kullanımı için uygun değildir.

Üstelik sadece mesajlaşmada da değil telefonda yazı yazmayı gerektirecek her hangi bir uygulamada otomatik yazı düzeltme karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında internette sörf, not defteri, takvim ajandası gibi uygulamalar da yer alıyor ve otomatik yazı düzeltme ile bu uygulamalar acı bir aktivite haline geliyor. Bahsi geçen uygulamalar hemen herkesin aktif olarak kullandığı uygulamalar arasında ve özellikle sıkça yazı yazmayı gerektiriyor. Yazı yazarken istenilen kelimeler otomatik düzeltme ile farklı kelime ile yer değiştiriyor. Böylece tekrar sil baştan yaparak zaman kaybetmiş oluyoruz. Ayrıca telefon ekranına bakmadan hızlı yazma becerisine sahip olan kişiler otomatik düzeltmeden dolayı bu yetisini kaybediyorlar. Görüldüğü üzere telefon kullanımında sanal klavyenin zaman kaybından hızlı yazma becerisini kaybetmek gibi bir çok zararları mevcut.

Telefon Klavyesinde Yazı Düzeltme Nasıl Kapatılır

Telefon Klavyesinde Yazı Düzeltme Nasıl Kapatılır

Bu yüzden otomatik yazı düzeltme seçeneğinin nasıl kapatılacağını anlatarak telefonunuzla sizlere daha özgür bir kullanım şekli sunuyoruz. Android telefon klavyesinde otomatik yazı düzeltme uygulamasını kapatarak yazı yazarken ya da mesajlaşırken yaşadığınız aksaklıkları giderebilirsiniz. Bunun için öncelikle telefonunuzda “Ayarlar” menüsünden “Dil ve Giriş” ayarını seçiyorsunuz. Daha sonra “Samsung Klavye” ayar menüsü üzerinden “Giriş Dilleri” seçeneğinde “Türkçe Qwerty Klavye” olarak tıklıyorsunuz.  Dil ve Giriş menüsünde klavye ile ilgili  “Otomatik düzeltme” gibi “Öngörücü yazı” seçenekleri de vardır. Çoğu android cihazda uygulama şekli aynıdır. Tek yapmanız gereken sadece “Samsung Klavye” seçeneğini kendi telefon modelinize göre değiştirmek olacaktır. Örn; “Samsung Klavye” seçeneği LG G3 telefon modelinde “LG Klavye” olarak görüntülenmektedir. Herkesin yapabileceği türde oldukça basit bir uygulamadır.