Cep Telefonları

Telefon Çalınınca Yapılması Gerekenler

Son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz ve karşılaştığımız bir durum telefonların çalınması ile ilgili ve nelerin yapılamasıyla ilgili sizlerle bu önemli bilgeleri paylaşma istiyoruz. Öncelikle vatandaşların çalınan telefonlarıyla ilgili şikayetlerini cevablayan BTK adlı kurum vatandaşların gasp, çalınan ve kaybedilen telefonlarını bulup kişiye teslim etmektedir.
Vatandaşın kendi rızası dışında gerçekleşen kayıp, çalınma, yağmalama, gasp gibi durumlarla karşılaştıklarında ve haberleşme bağlantısının kesilmesi ile ilgili öncelikle ihbar ve bilgi merkezine başvurmaları gerekmektedir. Telefonu kaybolan veya çalınan aboneler 7/24 ulaşabilecekleri 444 9 777 – 0312 232 23 23 numaralı hatları arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir. bilgiler doğrulandığı takdirde cihazın haberleşme şebekesinin hizmet alması engellediği ifade ediliyor.

Çalıntı/kayıp gibi ihbarlarda bulunması gerekmektedir. Kişi ihbarda bulunup konuyla ilgili GSM işletmeciye konu aktarılıp bilgiler de doğrulandığı takdirde cihaz haberleşmeye kapatılmak üzere işlemler başlatılır. Mahkeme ve savcılık kararı ile kapatılan veya ihbar ve bilgi merkezine yapılan başvurular çalıntı/kayıp olarak kapatılıp GSM operatörü tarafından ‘yasal uyarı adında bir mesaj gelir ve devamında ise İMEİ numaralı telefon çalıntıdır en yakın kolluk kuvvetine teslim edin diye yazar. Artık telefon da hat kullanılmayacak şekilde kapalıdır. İhbarınızdan sonra https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresiyle sorgulamanızı yaptığınızda ihbar etmiş olduğunuz cihazınızın çalıntı olduğuna dair görebilirsiniz. Dolasıyla kayıp veya çalıntı telefonlarda çalıntıdır ibaresi olduğu için satılması veya kullanılması engellenmiş olur.
Telefon Çalınınca Yapılması Gereken Kurallar

Telefon Çalınınca Yapılması Gereken Kurallar

Telefon satan dükkanlarda ise sıfır telefonlar çalınması halinde kişi en yakın polis merkezine çalınan telefonlara ait fatura nüshalarını, kimlik bilgilerini ve firma vergi levhasının fotokopisini sunması gerekmektedir. Böylelikle telefonlar bloke edilip kullanıma tamamen kapanmış olacaktır. Kayıp/ çalıntı telefonların bulunması halinde ise aynı yollar izlenerek gereken merkez aranması gerekmektedir. O nedenle  mutlaka telefonunuzu kayıp ettiğiniz zaman bile kayıp bildiriminde bulunun ki telefonunuz kötü amaçlı kullanan kişilerin eline geçmesin diye.  Bu gibi ihbarlarda BTK kurumu ile GSM şebekeleri ve kolluk kuvvetleri iş birliği halinde çalışmaktalar dolasıyla kayıp/çalıntı cihazın satılması veya kullanılması imkansız hale gelmekte olup kötü amaçlı kullanımlar olsun tüm haberleşme imkanları engellenmektedir.

BU KONUYLA İLGİLİ DESTEK ALMAK İÇİN 11870'i ARAYABİLİRSİNİZ. ŞİMDİ TIKLA ARA

Yazar Hakkında

İbrahim Kızılırmak

Uygulama geliştirici, spor sever, teknoloji adamı!

Yorum Yazın