Tek Tuşla Windows Kilit Ekranına Geçme

tarafından
5965
Tek Tuşla Windows Kilit Ekranına Geçme

Microsoft’un yazılım alanında yaptığı en büyük yatırımlardan birisi olarak gösterilen Windows işletim sistemi son 10 yıldır en büyük gelişimi gösteren işletim sistemlerinin de başında yer alıyor. Son olarak Windows 8 ile yeni nesle giriş yapan Microsoft, bununla beraber geçtiğimiz sene bu zamanlar piyasaya sürülen Windows 10 serisiyle beraber yeni nesle geçiş dönüşümünü de tamamlamıştı. Yeni nesle geçişini tamamlayan ve birçok yeni özelliği de kullanıcılara sunan yeni işletim sistemi her geçen gün biraz daha fazla kullanıcı da kazanıyor. Özellikle Windows 10 ücretsiz sürüm süresinin geçtiğimiz günlerde sona ermesiyle beraber bir anda Windows 10 kullanımına yüklenilmeye başlandı. Son elde edilen raporlarda da olduğu gibi ortaya çıkan verilerle beraber artık en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisinin de Windows 10 olduğunu da söylemek mümkün hale geldi. Tüm bunlarla beraber Windows işletim sistemlerinin bu kadar çok kullanılıyor olmasının da birçok nedeni olduğunu söylemek gerekiyor. Hem donanımlara gösterilen uyum hem de yazılım alanında çok daha hızlı çözümler sunmaya başlayan Windows’un kullanıcılara sunduğu bir diğer ayrıcalık ise kısa yol tuşları oluyor. Bu tuşlar ve komutlar sayesinde bilgisayarda çok daha basit bir şekilde kullanım yapabiliyorsunuz. Sadece bir iki tuşa basarak istediğiniz birçok işlemi Windows işletim istemleriniz de gerçekleştirmeniz mümkün. Bu durum kullanıcılarında işlerini epey bir kolaylaştırılıyor. İşte bu şekilde Windows işletim sisteminde en çok kullanılan kısa yollardan birisi de kilit ekranı için kullanılan kısa yol. Peki, bunun için hangi tuş kombinasyonları yapılıyor? Daha detaylı olarak inceleyelim.

  • Şimdi ilk olarak sistemden bahsetmek gerekiyor. Windows’un 8 serisiyle beraber kullanmaya başladığı kilit ekranı sistemi aslında kullanıcıların daha önceki sistemlerde de kullandığı şifre giriş paneli olarak gösterilebilir. Tek fark yeni ara yüzde artık arka plan resmi ve biraz daha fazla kontrol sistemi kullanılıyor. Kullanıcılarda bu sistem sayesinde tıpkı eski Windows serilerinde olduğu gibi bilgisayara giriş şifresi koyabiliyorlar.

Windows-Kilit-ekranı

  • Bilgisayarın çok daha güvenlik hale gelmesine olanak sağlayan kilit ekranına direk geçiş sistemleri de mevcut. Kilit ekranına direk geçmek için ise yapmamız gereken işlem oldukça basit. Sadece “Windows + L” kombinasyonunu yapmanız gerekiyor. Bu işlemle beraber hangi menü açık olursa olsun kilit ekranına geçiş yapıyorsunuz.