Teamviewer ile Bilgisayar Bağlantısı Nasıl Yapılır?

tarafından
588
Teamviewer ile Bilgisayar Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bilgisayar teknolojilerinde yaşanan gelişme internet ile beraber iletişim konusunda büyük gelişmeler yaşanmaya başladı. Hem iletişim hem de internet alanında yaşanan bu gelişmelerle beraber artık bu alanda yeni uygulamalarla da karşılaşmaya başladık. Hatta öyle ki artık sadece bir uygulama ve internet yardımıyla başka kullanıcıların bilgisayarlarına da uzaktan erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu amaç için kullanılan uygulamalardan birisi de Teamviewer  uygulaması. Uygulamanın amacı ise oldukça basit. Amaç aynı ağ üzerinde olmayan iki bilgisayarı birbirine bağlamak. Bu sayede iki farklı sistemi birbirine bağlayabiliyorsunuz. Sadece bilgisayar bağlantısı yapılmadığını da söylemek gerekiyor. Bunun dışında dosya gönderme, dosya görüntüleme, veri paylaşımı gibi birçok işlemi de yapabiliyorsunuz. Kısacası Teamviewer ile iki bilgisayar arasındaki hemen her kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Tabi hem birbirine bağlanan bilgisayarların güvenliği hem de bağlantıda çakışma gibi sorunlar yaşanmaması için hem bağlantı sırasında hem de bağlantı öncesinde Teamviewer  üzerinden belli ayarları yapmanız gerekiyor. Peki, bakalım Teamviewer  üzerinden bilgisayarlar arasında bağlantı nasıl yapılır?

  • Teamviewer  programının kurulumuna geçmeden önce mutlaka bilgisayarınızın internet bağlantının çalıştığına emin olmanız gerekiyor. Hem sizin hem de bağlanacağınız bilgisayarın internet bağlantısının sıkıntısız olduğundan emin olunca artık program kurulumuna geçebiliriz. Bu noktada Teamviewer  programını direk olarak kendi resmi bağlantısı aracılığıyla ücretiz olarak indiriyoruz.
Teamviewer kullanma

Teamviewer nasıl kullanılır

  • Programın “.exe” dosyasını indirdikten sonra kurulum işlemini başlatıyoruz. Programın kurulumu bittikten sonra ise masaüstüne oluşan kısa yol ile programa giriyoruz. Teamviewer  programına giriş yaptıktan sonra ekranda bir kullanıcı ID’si birde benzersiz şifre göreceksiniz. Bağlanacak olan bilgisayardan Teamviewer programını açarak ID ve şifre bölümüne diğer bilgisayarın ekranında görüntülenen bu şifre ve kullanıcı ID bilgilerini girmeniz yeterli. Bağlantı oluştuğu anda ise bağlanılan bilgisayarın arka plan menüsü de siyaha dönüşüyor. Bunun dışında dosya yöneticisi kısmından dosya paylaşımı yapmanızda mümkün. Bağlantıdan çıkmak istediğinizde ise direk olarak programı kapatmanız yeterli olacaktır. Yeniden bağlantı kurmak içinse sadece programı yeniden açmanız gerekiyor. Bu noktada yeni şifre ve bağlantı ID bilgisi oluşmuş olsa da daha önce bağlanan kullanıcılara yeniden aynı sistem üzerinden bağlantı kurabiliyor.