Synaptics Dokunmatik Yüzey Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
558
Synaptics Dokunmatik Yüzey Ayarları Nasıl Yapılır?

Laptop bilgisayarlar genel olarak taşınabilir olarak tasarlanmış bilgisayarlardır. Çok kalın ve oyun bilgisayarı olarak kullanılan dev ekranlı laptoplar bile masaüstü sistemlere göre çok daha rahat taşıma imkanı sunar. Tabi bu taşınabilir teknolojisi laptopların bazı özelliklerinin de değişmesine neden olmuştur. Özellikle bilgisayarların ana donanım parçalarından biri olarak bilinen fare kullanımı laptop bilgisayarlarda tamamen değiştirilmiştir. Standart fare kullanımı tabi ki laptop bilgisayarlarda da geçerli. Fakat masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak laptop bilgisayarlarda entegre dokunmatik fare yüzeyi de bulunmaktadır. Bu yüzey sayesinde bilgisayar nerede olursa olsun fareye ihtiyaç duyulmadan dokunmatik yüzey sayesinde farenin gerçekleştirdiği işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Genel olarak bu sistem ise Synaptics adı verilen kontrol yazılımlarıyla denetleniyor. Yani eğer ki bir sorun yaşarsanız, dokunmatik yüzey çalışmazsa o zaman Synaptics programını kullanarak belli sorunları çözebiliyorsunuz. Özellikle sorun yazılımsal ise Synaptics ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu işlemi nasıl yapacağımıza daha detaylı bakalım.

  • İlk önce Synaptics uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için ise sağ alt köşede yer alan menüyü kullanacağız. Sağ alt kısımda şarj, kablosuz bağlantı gibi bağlantı ayarlarının bulunduğu menünü hemen yanında yukarı doğru bir ok göreceksiniz. Bu oka tıklayarak karşımıza gelen açılır menüden ise dokunmatik yüzey resmine gelmeniz gerekiyor. Şimdi aygıt resmine tıklayarak “ayarlar” menüsünü açıyoruz.
Synaptics Dokunmatik Yüzey açma

Synaptics Dokunmatik Yüzey Ayarları

  • Synaptics ayar penceresini açtıktan sonra karşınıza gelen ekrandan ise “aygıt ayarları” kısmına girmeniz gerekiyor. Aygıt ayarlarına da tıkladıktan sonra açılan menüden “ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi buradan açılan menünün sol tarafından işaretleme sekmesinin altına bulunan “hafifçe vurma” özelliği aktifleştiriyoruz. Bu özelliği aktifleştirdiğimiz zaman eğer ki dokunmatik yüzey açılmıyor ya da kullanılmıyorsa kullanıl duruma gelecektir. Böylelikle sorunun çözümünü de sağlayacaksınız. Eğer sorun devam ederse bu kez dokunmatik yüzeyin donanımsal olarak bir sorunla karşı karşıya olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.