Steam Çöktü mü?

tarafından
687
Steam Çöktü mü?

Steam bildiğiniz gibi oyun severlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir platformdur. Adeta PC oyuncularının vazgeçilmez adresi olan Steam’a kısa bir süre önce erişim yapılamadı. Her denemede olumsuz yanıt veren Steam sunucu hatası verdi ve devasa oyun platformunun yöneticilerinden de henüz bir açıklama yapılmadı. Oyunları yakından takip edenler bilirler Steam çok kısa süre önce yılbaşı öncesi güzel bir indirim kampanyası yapmış ve oyunları oldukça uygun fiyatlar ile satışa çıkarmıştı.

Steam yılbaşı kampanyası ile satışlarını bırakın ikiye adeta 10’a katlamıştı. Ayrıca Steam saat başı bedava oyun kampanyası yapınca oyun severler kaba tabir ile Steam a saldırmıştı. Steam kaçırılmayacak fırsatlar sunarken takipçi sayısını da hızla arttırdı. Sunucuların cevap vermemesi şu anlama geliyordu. Oyun satın alan ve oyunu indirmeye başlayan pek çok kişi de sorun yaşayacaktı. Zaten öyle de oldu ve pek çok oyun sever mağdur oldu. Steam daha önce de sunucu çökmesi yaşamıştı. Steam da daha önceleri yaşanan sunucu çökmeleri sorunu hiç bu kadar uzun sürmemiş ve kısa süreli olarak devam etmişti. Bu durumda Steam müşterilerini de fazla mağdur etmeden alışveriş yapmaya yani oyunları satmaya ve oyuncularında oyunları download etmesini sağlamıştı.

Şuan açıkça bir gerçek var ki bütün oyun severler Steam yetkililerinden bir cevap bekliyor. Daha önceleri yaşanan çökmelere pek benzemesi de Steam bu sorunu çözecektir. Sorunun daha büyük olduğu gerçeğini fark edenler ise endişeli bir bekleyiş içerisinde bu çökmeden en büyük zararı görenler sistemin çökmesi sırasında alışveriş yapanlar ve ödeme gerçekleştirenler oldu. Şanslı olanlar ödeme işlemi esnasında hata aldılar ve paralarını kurtardılar oyun satın alan ancak indirip oynamaya başlayamayan kullanıcılar ise sistemin bir an önce gelmesini ve oyunları indirmek istediklerini dile getiriyorlar. Steam’a yapılan bu saldırılar yeni değil sistem sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlasa da yeni yıla kadar bu tarz saldırıların aralıklarla devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yapılan indirimler ve yüksek satışlar adeta Steam’ı tam bir hedef haline getirdi ve oyun satışlarının patlama yaptığı şu günlerde ünlü firmayı derinden etkiledi.