SSD Harddisklerin Performas Etkileri

tarafından
608
SSD Harddisklerin Performas Etkileri

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları bu konumuzda sizlere son yılların ileri teknolojisi olan SSD Hard diskler hakkında bilgiler sunacağız. Özellikle’de son zamanlar’da herkesin tercihi haline gelmiş olan SSD Hard diskler, kullanıcıları tarafından oldukça ilgi ile karşılanmış ve memnun kalınmıştır. Bilgisayarın kullanımına göre nasıl bir performans sağlamakta bir inceleyelim.

ssd harddisklerin performansı

Günümüz’de birçok bilgisayar kullanıcısı henüz bilgisayar kasasında var olan donanımlardan habersiz bir şekilde bilgisayar kullanmakta, ufak bir bilgi vermek gerekirse hard disk dediğimiz donanım bilgisayarda gördüğünüz fotoğrafların, videoları, oyunları, dosyaların ve işletim sistemi gibi materyallerin bulunduğu bir hafıza kutusudur, diğer adıyla Sabit Disk Sürücü. Örnek vermek gerekirse, bir film izlemek istediğinizde önce film dosyasına tıklarsınız işlemci filmi ram kapasitesine göre ayarlayacak ve yazmaya başlayacaktır. Film açılana kadar ki o çok az süre içerisinde oluşan hız sabit diskin yani hard diskin hızıdır. Sabir disk özellikler arasında yer alan ve performans derecesini temsil eden RPM diye adlandırdığımız Devir Hızı’nın anlamı Dakika’da diskin dönüş hızı demektir. Hard disklerde 2 farklı devir hızı bulunmaktadır. Bunlardan biri 5400 RPM, diğeri ise 7200 RPM‘dir. Ucuzluk konusunda her ne kadar 5400 RPM daha fazla kullanılsa da güç ve hız performansı olarak 7200, 5400 RPM Hard disk’ten daha iyidir.

Katı Hal Sürücü olarak telafuz edilen Solid State Drive yani SSD, hard disk’lerin şahı olarak bilinmektedir. Diğer sabit disk sürücülerinden çok daha hızlı performans sağladıklarından ötürü daha pahalı bir fiyata sahiptir. Birçok bilgisayar kullanıcısı bu terimlere uzak ve bilgisayar konusunda pek iyi olmadığından bu teknolojiye uzak kalmıştır. Fakat bir çok teknoloji tutkunu tarafından kullanılmakta olan SSD Hard disk‘ler kullanıcıları oldukça memnun etmiştir. Hızları diğer disk’lere göre yüksek olan SSD’lerin ortalama saniye başına okuma ve yazma hızı 300 Mb ile 1.6 GB arası değişen çeşitlere sahiptir.