Sosyal Medya Bağımlılarının 5 Özelliği!

tarafından
503
Sosyal Medya Bağımlılarının 5 Özelliği!

Sosyal medya artık hayatımızın her alanında ve her anında; üstelik bu durum, bazılarımızda bağımlılık seviyesine kadar ulaşmış durumda. Alınan verilere göre Almanya'da 100 bin dolayında sosyal medya bağımlısı var. Peki ya siz?  Kimse kolay kolay 'evet, ben bir bağımlıyım' demez, çünkü olumsuz şeyleri kabullenmekte zorluk çekeriz. Fakat Crovu'ya göre eğer aşağıdaki 5 maddede kendinizden bir parça görüyorsanız, siz de bir sosyal medya bağımlısısınız demektir. Şimdi bu maddelere sırasıyla bir bakalım:

1- Sosyal medyada ne sıklıkla paylaşım yapıyorsunuz?

Her mecranın belli bir aktif kullanıcısı var, ancak belli bir oranda ise adeta ‘bağımlısı’. Her gün en az bir paylaşım yaptığınız bir sosyal ağ varsa, muhtemelen siz de bir bağımlı olabilirsiniz. Paylaşım sıklığınız en önemli faktör.

2- Sosyal medya paylaşımlarının beğenilerini takip etmek

Paylaşım yapmakla kalmayıp bir de gelen beğenileri de anında takip ediyorsanız üzülmeyin; sizin gibi gönderilerinin beğenisi merakla takip eden, hatta beğenenleri tek tek inceleyip analiz eden yüz binlerce kişi var. Beğenenleri hatta Instagram Hikayeler'ine kimlerin baktığını kontrol etmek, bir bağımlılık işareti. 

3- Takip ettiğiniz insanların yaşamına odaklanıp, derin düşüncelere dalıyor musunuz?

Bazen zengin bir arkadaşınızın özendiği bir hayatı, bazen de hoşlandığınız birisi ile arası çok iyi olan bir arkadaşınız radarınıza girebilir, saatlerce onu inceleyebilirsiniz. Kendi hayatınızla sosyal medyada takip ettiğiniz insanların hayatını sıklıkla karşılaştırıyorsanız, muhtemelen bu da bir ‘sosyal medya bağımlılığı’ işaretidir.

4- Gözlerinizi açtığınızda aklınıza ilk gelen şey sosyal medya bildirimleri mi?

Eğer öyleyse, muhtemelen gece uyumadan önce de son baktığınız şey sosyal medyadaki profiliniz ya da zaman akışınız. Crovu’nun paylaştığı bilgilere göre, yatmadan hemen önce ve uyandıktan hemen sonra eğer akıllara sosyal medya geliyorsa, bağımlılık eşiği çoktan geçildi demektir.

5- Gizlice takip ettiğiniz ve her gün düzenli kontrol ettiğiniz profiller var mı?

Çağımızın hastalıklarından ‘stalkerlık’ da çok sıkça karşımıza çıkan bir konu. Gizlice takip etmek anlamına gelen stalkerlık kapsamında sadece kendi hesaplarından değil, engellendiği eski sevgilisini görmek için yeni sahte hesaplar açanlar dahi var… Kısacası, sosyal medyadaki bağımlılığın resmen limiti yok! Crovu, sosyal medyada organik takipçi ve beğeni satışı gibi hizmetler sunan, popüler sosyal medya ajanslarından bir tanesidir.

Kaynak : http://www.webtekno.com/siz-de-bir-bagimli-olabilirsiniz-sosyal-medya-bagimlilarinin-5-ozelligi-h42075.html