Skype Kişi Engelleme Ve Engellediğimiz Kişinin Engelini Kaldırma Nasıl Yapılır?

tarafından
625
Skype Kişi Engelleme Ve Engellediğimiz Kişinin Engelini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamalarında en büyük sorunlardan bir tanesi güvenlik sorunu. Kullandığınız uygulama ne kadar güvenilir olursa olsun, bununla birlikte alt yapısı ne kadar sağlam olursa olsun kişisel bilgilerinizi bu uygulamalara giriyor olmanız büyük bir risk oluşturmakta. Zira günümüzde en güvenli sosyal medya uygulamalarının bile kırılabildiğini ve güvenlik açıklarının tespit edildiğini biliyoruz. Bunun dışında bir de kullanıcıların kendi hataları nedeniyle yaşadıkları güvenlik sorunları var. Casus yazılımlara karşı önlem alınmaması veya tanınmayan kişilerin profillere eklenmesi gibi kullanıcı hataları da ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Dünyanın en köklü sosyal medya uygulamalarından biri olan Skype içinde bu durum aynen geçerli. Hatta artık Skype uygulaması üzerinden bazı ilginç korsanlıkların da yapıldığını biliyoruz. Özellikle son dönemde tanımadığınız ve yabancı isimlerden gelen arkadaşlık istekleri bu oyunun bir parçası. Peki, ama bu isteklere karşı nasıl bir önlem alacağız? Gelen bu istekleri ve tanımadığımız kullanıcıları nasıl engelleriz? Bununla beraber yanlışlıkla engellediğimiz kullanıcıların engellerini nasıl kaldırırız? Hepsini detaylı olarak inceleyelim.

  • Aslında diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Skype uygulamasında da engel işlemini gerçekleştirmek oldukça basit. Sadece kullanıcıların bu noktada dikkat etmeleri gereken birkaç özellik var. Öncelikle engellemek istediğimiz kullanıcının üzerine geleceğiz. Kendi hesabımızın arkadaşlar listesinden kullanıcı isminin üzerine geldiğimizde ise sağ tıklayarak “bu kişiyi engelle” sekmesine tıklamamız yeterli. Fakat hemen belirtelim; engel işleminden sonra kullanıcı direk olarak arkadaş listenizden kalkacak. Bu işleminin aynısı “arkadaş listesinden çıkar” sekmesine tıkladığımızda da gerçekleşiyor. Tek fark ise arkadaşlık listesinden çıkardığımız kişinin yeniden istek gönderebiliyor olması.
Skype Kişi Engelleme  işlemi

Skype Kişi Engelleme

  • Engelleme yapıldığı zaman kullanıcı size bir daha istek gönderemiyor. Şimdi gelelim engellenen kullanıcının engelini kaldırmaya. Bu işlem için Skype üst menüsünden seçenekler sekmesine giriyoruz. Seçenekler sekmesine girdiğimizde sol kısımda ayarların yer aldığı bir menü oluşacak. Biz bu menü içerisinden “gizlilik” sekmesine tıklıyoruz. Gizlilik sekmesi altında ise “Engellenmiş kişiler” menüsünü göreceksiniz. Bu menüye gelerek engellenmiş kullanıcıların görüntülenmesini sağlıyorsunuz. Ardından Skype menüsü üzerinden “engeli kaldır” demeniz yeterli olacak.
Skype Kişi Engelleme ve engeli kaldırma

Skype Kişi Engelleme