Resimlerin Üzerinde Bulanıklaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
810
Resimlerin Üzerinde Bulanıklaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanımı, bununla beraber akıllı telefonların artık üstün kamera özellikleri sayesinde resme duyulan ilgiyi büyük oranda arttırmaya başladı. Artık birçok kullanıcı istediği an akıllı telefonundan fotoğraf çekip sosyal medya hesabından paylaşabiliyor. Hatta bu şekilde fenomen olan kullanıcılarda ortaya çıkmaya başladı. Söz konusu takipçi kazanmak, fenomen olmak olunca çekilen fotoğrafların düzenlenmesi de gündeme gelir oldu. Zira fotomontaj ismini verdiğimiz fotoğraf düzenleme işlemine verilen önemde bu nedenlerden dolayı giderek artıyor. Sadece fotoğrafın filtre uygulamalarıyla düzenlenmesi daha çok ilgi çeken bir hale getirilmesinin yanı sıra kimi zaman kullanıcılara paylaşacakları fotoğraflarda belli bölümlerin gözükmesini de istemiyor. Bu durumda resmin istenmeyen bölümlerini çıkarmak için bir dizi yöntem bulunuyor. Bunlar arasında en çok kullanılan ise görünmesi istenmeyen bölümün bulanıklaştırılması ya da mozaiklenmesi. Peki, fotomontaj kullanarak resim içi mozaikleme işlemini nasıl yaparız?

  • Bu işlem için birkaç yöntem bulunuyor. İsterseniz bu işlem için 3.parti programları kullanabilirsiniz. Fakat biz bu işlem için açılmış olan https://www.befunky.com/create/ sitesini kullanacağız. Böylece her hangi bir indirme işlemine gerek kalmadan resmimizi düzenleyebileceğiz. İlk olarak verdiğimiz adresten programa giriş yapmanız gerekiyor.
Resim düzenleme

Befunky ile nasıl resim bulanıklaştırılıyor

  • Ardından “Upload” bölümünü tıklamanız gerekiyor. Şimdi gelen ekranda bize değiştirmesini istediğimiz fotoğrafı eklememiz isteniyor. Buradan fotoğrafın doya yoluna giderek ekleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Şimdi fotoğrafımızı ekledikten sonra artık düzenleme menüsüne geçiyoruz.
Befunky ile resim düzenleme

Resim düzenleme

  • Befunky düzenleme menüsü direk olarak sol kısımda açılıyor. Sol kısımda görüntülenen araç menüsünden ise alt kısımda yer alan “bulanıklaştırma” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi karşımıza gelen iki seçenek olacak. Bunlardan “boya” sekmesine tıklayarak bir boya menüsü açılmasını sağlıyoruz. Şimdi ekranda kalem benzeri bir obje gözükecek. Bu obje ile resmin neresini bulanıklaştırmak istiyorsanız o kısmını karalama işlemi yapıyoruz. Resim böylelikle bulanık hale geliyor. Fotomontaj işlemini tamamladıktan sonra ise “save” butonuna tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan menüden ise resmin nereye kayıt edileceğini belirliyorsunuz. Daha sonra size resim ismi ve formatının ne olacağı soruluyor. Tüm bu menüleri doldurduktan sonra işlemi tamamlamış oluyorsunuz.