Proxy (Vekil Sunucu) Nasıl Kullanılır?

tarafından
703
Proxy (Vekil Sunucu) Nasıl Kullanılır?

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bir önceki konumuzda sizlere Proxy Nedir adı altında bilgiler paylaşmıştık. Bu konumuzda ise sizlere Proxy (Vekil Sunucu) nasıl kullanılır ve güvenli midir? Başlığı altında bilgiler sunacağız. Proxy kullanıcılara fazladan güvenlik, hız ve gizlilik sağlayarak kolayca gizlenip web sitelerinde gezmenizi sağlamaktadır. Vekil sunucu hizmetini genellikle şirketler, İnternet servis sağlayıcıları ve üniversite gibi büyük ağlar tarafından kullanımı yapılmaktadır. Hemen hemen tüm tarayıcılar’da proxy özelliği vardır. Google‘den arama yaparak çeşitli proxy ip adreslerine ulaşabilir ve tarayıcıya girerek gizli ve güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz.

proxy nasıl kullanılır

Google Chrome İçin Proxy Ayarları

Chrome penceresinin sağ üst kısmında bulunan menü alanına gelerek burada Ayarlar sekmesine girin. Daha sonra Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıklayın. Burada bulunan Ağ adı altında bulunan Proxy ayarlarını değiştir butonuna basarak açılan pencerede proxy adresini gireceğiniz bölüm yer almaktadır. Proxy adres ve bağlantı protokolünü girdikten sonra tüm sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Mozilla Firefox İçin Proxy Ayarları

Mozilla ekranında bulunan Araçlar menüsüne gelerek Seçenekler kısmına girin. O kısımda yer alan Gelmişmiş seçeneğine girin ve ardından Ağ kısmından Ayarlar bölümüne giriş yapın. Daha sonra Vekil sunucu ayarları denilen bölüme girerek, burada bulunan IP adresi ile bağlantı numarasının girişini yaparak kaydedin ve daha sonra internette gezinebilirsiniz.

İnternet Explorer İçin Proxy Ayarları

Explorer ekranında bulunan araçlar kısmına tıklayarak seçenekler arasından İnternet Seçeneklerine oradan da Bağlantılara erişim sağlayın. Daha sonra Yerel Ağ Ayarlarına giriş yaparak burada bulunan proxy kullanın kutusunu onaylayın. Karşınıza çıkacak pencerede Proxy sunucu adresini ve bağlantı numarasını girerek Tamam butonuna basın. Girdiğiniz proxy adresi hangi ülkenin ise, erişim sağladığınız web sitesinde o ülkeden giriş yapıyormuşsunuz gibi görünecektir.