Powerbank Satın Alma Rehberi

tarafından
604
Powerbank Satın Alma Rehberi

Teknolojinin iyice ilerlemesi sonucu günümüzde insanların karşılaştığı ana sorunlardan birisi akıllı telefon ve tabletlerinin şarj sorunlarıdır. Telefonlar batarya konusunda ne kadar dayanıklı olursa olsun piyasada ki uygulamalar çok fazla şarj yemektedir ve şarj sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu şarj problemi dolayısıyla elektronik mağazalar buna küçük çözümler üretmeye başlamışlardır. Bu çözümlerden biriside taşınabilir şarj aletleri yani powerbanklerdir. Powerbankler o an elektrik ya da şarj cihazına ulaşamadığımız yerlerde bizim en büyük yardımcılarımız olmaktadırlar. Telefonlarda ve taşınabilir diğer elektronik ürünlerde şarj sorununa temel çözümlerden birisi olarak karşımıza Powerbankler çıkmaktadır. Günümüz teknolojik aletlerin en temel sorunu şarj ve bataryalardır. En yeni teknolojilerden birisi olan elektrikli otomobillerden telefonlara laptoplardan tabletlere kadar çözülmesi en zor konulardan birisi şarjlar ve bataryalar olmaktadır. Yapılan en pratik çözüm bataryaların gücünü arttırmak için batarya boyutunu da arttırmaktır. Buda projelere göre çeşitli problemler çıkarmaktadır.

Genel Olarak Bataryalar

Bataryalar için genel kullanılan gösterim biçimi mAh olmaktadır. Bu terimin açılımı miliamper / saat olmaktadır. Yani saatte kullanılan bilen miliamper değerini bize göstermektedir. Bu terim hiçbir enerji birimi olmadığını bilmekte fayda var. 1 amper değeri 1000 mAh olmaktadır. Telefon şarj aletleri genel olarak 5 V yani 1 Amper çıkış gücüne sahiptir. Buda 2000 mAh’lik bir bataryayı bu şarj aletinin 2 saatte şarj edebilmesi anlamına gelir. Hızlı şarj diye bilinen özellikte batarya dolum hızı bu durumun 2 katı civarındadır ve yarı sürede yani 1 saatte dolum işlemi bitmektedir. Daha yüksek teknolojiler kullanılarak daha hızlı şarjlar kullanılabilir ancak maliyet açısından şuan ki şarjlar gayet idealdir.

Genel Olarak Powerbank

powerbank_714576

Powerbanklerin normal şarj cihazlarından pek fazla bir farkı yoktur. Powerbankin en büyük artısı tabi ki de yanınızda taşınabilmesidir. Şuanda teknoloji piyasasında en fazla talep edilen ürünler arasında olan Powerbankler kapasitelerine göre fiyatlandırılmaktadırlar. Powerbankler 10 bin mAh ve üzeri modellerini tercih etmek daha fazla şarj edebilmeniz açısından çok önemlidir. Telefon bataryası 2 bin mAh olan bir bataryayı 10 bin mAh gücünde olan bir Powerbank yaklaşık 4 kez şarj eder. Küçük bir matematik hesapla bu durumun nasıl olacağını soracaksınız. Şarj işlemi yapılırken yapılan kayıplarda göz önüne alındığında böyle bir netice çıkmaktadır.

Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler

1-Sizin İçin En Kullanışlısı

Powerbankler adlarından da anlaşılacağı gibi taşınabilir aletlerdir. Öncelikle alacağınız modelin büyük olmaması gerekir. Eğer alacağınız taşınabilir şarj aleti boyutu büyük olanlardan olursa taşıması ve kullanışlılığı oldukça azalmaktadır. O yüzden daha kullanışlı ve ufak modelleri tercih etmeliyiz. Ayrıca kullanacağınız Powerbank amper boyutu kullandığınız telefona göre seçilmelidir. Örnek olarak kullandığınız telefon 2000 mAh civarında ise alacağınız taşınabilir şarj aleti boyutu 7000 civarında seçilmelidir. Buda yaklaşık olarak kayıplar hesap edildiğinde 3 tam dolum anlamında gelmektedir. Powerbank alırken bunu şu şekilde çözebilirsiniz. Telefon bataryası boyutunun neredeyse 3 kat fazla amper gücündeki taşınabilir şarj aleti seçilmesi sizin oldukça yararınıza olacaktır.

2-Şarj Etme Hızları

Powerbanklerde dikkat etmemiz gereken bir başka özellik ise onun şarj etme hızıdır. Bir akıllı telefonumuz ya da tabletimiz ne kadar hızlı şarj olursa o kadar yarar sağlayacaktır. Yazımızın başlarında bu hızdan biraz bahsetmiştik. Taşınabilir şarj aleti özellikleri arasında 5-7 bin mAh arası özellikteki aletlerden 1,5 V çıkışı olması gerekmektedir. 8-10 bin mAh arası kapasitedeki aletler içinse 2 V çıkış olması bizim sizin için önerimizdir. 2 V özellikteki Powerbankler yaklaşık olarak normal şarj aletlerinden 2 kat hızla şarj etmektedirler. 1,5 V özelliğinde ki şarj aletlerinde ise normal şarjların yaklaşık olarak 1,5 katı kadar hızda olması gerekir. Şarj etme hızına bakacak olursak genel olarak tercih sebeplerinin en başlarında bu gelmektedir. Şarjın hızlı yapılması ayrı bir çekicilik sağlamaktadır. Bundan dolayı Powerbank alırken bakılacak en önemli özelliklerden birisi çıkış V değerleridir.

3-Powerbank Çıkış Sayıları

Alacağınız taşınabilir şarj aletinde bakmanız gereken bir diğer özellik ise şarj aletinde bulunan çıkış sayıdır. Bu çıkış sayısının öneminden bahsedecek olursak. Aynı anda 2 akıllı telefonumuzu ya da aynı anda hem telefonumuzu hem de tabletimizi şarj edebilme özelliğimiz vardır. Bizim size tavsiyemiz en az 2 çıkışlı ve çıkış V değerlerinin 2 olanlarının tercih edilmesidir.

4- LED ve Şarj Ederken Şarj Olabilme Özelliği

hqdefault

Uzun bir süre boyunca powerbanklerinizi kullandığınız zaman aygıttaki güç azalacaktır. Bununla birlikte hala telefonunuzu şarj etmeniz gerekmekteyse taşınabilir şarj aletinin batarya doldururken kendi bataryasının da dolma özelliği olması size ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Bir diğer özellikte taşınabilir şarj aletinde ekranda bulunan ve şarj seviyesini gösteren LED ekrandır. Bu ekran sayesinde taşınabilir şarj aletinde bulunan şarj miktarını görme fırsatına erişmekteyiz. Eğer herhangi bir Powerbank alacaksınız LED ekran özelliği olan aletler tercih ediniz.