Pokemon Nasıl Eğitilir?

tarafından
888
Pokemon Nasıl Eğitilir?

Pokemon Go oyunu için faydalı bilgileri derlediğimiz Pokemon Go rehberi yazı dizisinde bu sefer Pokemon Nasıl Eğitilir konusunda bilgiler vereceğiz. Pokemon adı verilen yaratıkların yeteneklerini ve güçlerini geliştirmek için Gym denen kalelerde diğer takım arkadaşlarınızın pokemonları ile eğitim dövüşleri yapmanız mümkün. Gymlerde rakip takımların pokemonlarıyla dövüş yapabileceğiniz gibi Gym’de bulunan takım arkadaşlarınızın pokemonlarıyla da dövüşebilirsiniz.

Bir Gym noktasını bir kale veya kışlaya benzetebiliriz. Burada tüm dost takım oyuncuları birer pokemonlarını eğitebilirler. Bir Gym noktasına pokemonunuzu bıraktığınızda belirli sürelerde yıldız tozu (stardust) ve altın kazanırsınız. Bu süre zarfında isterseniz pokemonunuzu da yetiştirebilirsiniz.

Gym savaşlarında rakip takımın oyuncularıyla pokemon dövüşü yaparken eğer yaratığınız yenilirse bayılacak ve canı sıfırlanacaktır. Dost oyuncuların pokemonları ile eğitim de aslında bir dövüştür. Ancak bu dövüşte pokemonunuz yenilirse bayılmaz. Sadece canı 1’e düşer ve çantanıza gönderilir. Pokemonunuzun canını tekrar doldurup, yeni savaşlara katılabilirsiniz. Her pokemonun can puanı (HP) ve dövüş gücü (CP) vardır. Aynı türdeki iki pokemonun CP değerleri farklı olabilir. Kazandığınız tecrübe puanları toplandıkça daha yüksek seviyeli bir eğitmen olacağınızdan daha güçlü pokemonlar yakalamanız mümkün olacaktır. Pokemonun CP gücü yakalanma anında belli olur ve aslında rastgele bir değerdir.

Rakiplerle veya dostlarla yapılan dövüşler teknik olarak aynıdır. Rakip Gym’e saldırı için haritada Gym noktasına dokunup içindeki pokemonları görebilirsiniz. Bir saldırı için en fazla 6 pokemon görevlendirebilirsiniz. Bir dövüş sırasında eğer dövüşe soktuğunuz bütün pokemonlarınızın canı sıfırlanırsa dövüşü kaybetmiş olursunuz. Bu pokemonu yeniden diriltmek için iksirler kullanılabilir. Dövüş kazanılırsa, rakip Gym’in prestij puanı düşer. Dost Gym noktasında pokemonlar eğitildiğinde ise hem Gym prestiji artar, hem de eğitmenler tecrübe puanı kazanır. Gym’de pokemon eğitimi sırasında bire bir pokemon düvüşü yapılır. Kaybeden pokemon bayılmaz, sadece HP puanı 1 olur ve çantanıza gider.