Oyunlar

Pokemon GO Batarya Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Mobil oyun sektörü bir hayli gelişmeye başladı. En az bilgisayar teknolojileri kadar önemli hale gelen mobil teknolojiler için artık her geçen gün yeni bir uygulama yeni bir oyun görebiliyoruz. Hal böyle olunca aslında her geçen gün mobil sektörün biraz daha gelişmeye biraz daha genişlemeye başladığını da söyleyebiliriz. Bu şekilde bir hayli gelişme gösteren mobil teknolojiler arasında oyunlarında farklı bir yere sahip olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle son dönemde çıkan oyunlar milyonlarca kişi tarafından indirilmeye başlandı. İşte bu oyunlardan birisi de Pokemon GO. Yeni nesil mobil oyun teknolojilerinin ilk temsilcilerden biri olarak gösterilen Pokemon GO aslında arttırılmış gerçeklik oyunlarının da ilk temsilcilerinden biri olarak biliniyor. Zira oyun hem real dünya ile bağlantı kuruyor hem de sanal dünyayı real dünyaya taşıyor. Zaten bu yönü ile tüm dünya genelinde bir anda yayılmaya başlayan Pokemon GO oyunu sürekli yeni ülkeler içinde yayınlanmasıyla beraber indirime oranlarını da arttırıyor. Tabi oyun bu kadar tutulmasın rağmen bazı sorunlar da yaratmıyor değil. Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılanı ise şarj sorunu. Zira akıllı telefon ile oynanan oyunda kullanıcıların mutlaka GPS ve internetlerini açık konuma getirmeleri gerekiyor. Hem yüksek doğruluk modunda çalışan GPS hem de internet bağlantısı ise oyunun bir hayli şarj tüketmesine neden oluyor. Bu durumda da kullanıcılar hem oyunu çok kısa bir süre oynayabiliyor hem de telefonun şarjı tükenmiş oluyor. Peki, bu sorunu nasıl çözebiliriz ya da en aza indirebiliriz? Daha detaylı olarak bakalım.

 • İlk olarak şunu belirtelim Pokemon GO oyunu içerisinde de bu şekilde bir batarya kontrol işlemi kullanılıyor. Oyunun içerisinde kullanılan sistemler sayesinde bir nebze olsun şarj sorununu çözmekte mümkün. Bu sorunu çözebilmek için ise öncelikler oyunun “ayarlar” menüsüne girmeniz gerekiyor.

Pokemon-GO-batarya-kullanımı

 • Pokemon GO oyununun ayarlar menüsüne girdikten sonra ise burada yer alan “battery saver” özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Özelliği aktif ettikten sonra artık oyun ekranında siz ekranı aşağı doğru çevirdiğinizde oyun ekranı kapatıp arka planda çalışmaya başlıyor bu da kullanıcılar şarj konusunda %20 oranında tasarruf etmelerine olanak sağlıyor.

Yazar Hakkında

İbrahim Kızılırmak

Uygulama geliştirici, spor sever, teknoloji adamı!

Yorum Yazın

2 Yorumlar

 • Herkese merhaba,
  Şarj probleminin bir çok çözümü zaten sizinde paylaştığınız üzere var. Bizim bulduğumuz çözüm çok daha farklı. Herkesi bildiği gibi oyun sadece ekran açıkken çalışıyor. Biz bu yeni yayınladığımız “Batarya Koruyucu (Pokemon Go)” isimli uygulamamız da oyunu yine arka planda çalıştırıp ekranı kapatarak pil tasarrufu sağlıyoruz. Asıl pili yiyen faktör internet ve GPS. Haliyle bu işlem size hem oynanabilirlik hemde %20 ye varan bir şarj tasarrufu sağlıyor. Pokemon go battery saver modunda bunu telefonu cebine koyarsan ekranı kapatarak kendince yapıyor fakat çok kullanılabilir değil. Bizim uygulamamız ise masada, arabada her yerde ekranı kapatarak oyunu arka planda açık bırakıp daha rahat gezmenizi ve pokemon yakalamanızı sağlıyor.
  Oyunun indirme bağlantısı: https://goo.gl/xQikWS
  Not: Uygulama pokemon go için yapılmıştır fakat tüm oyunlar veya uygulamalar için kullanılabilir.
  İyi eğlenceler dilerim.

  • Uygulamamızın isminde “Pokemon GO” geçtiği için google play uygulamamızı yayından kaldırdı. Yeni ismimiz “Battery Extender GO” indirme linki bağlantısı = https://goo.gl/anmLdR
   Desteğinizi esirgemeyin lütfen. Teşekkürler.