PlayStation Now Nasıl Kullanılır?

tarafından
702
PlayStation Now Nasıl Kullanılır?

Oyun teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişmeye başladı. Oyun teknolojileri konusunda sürekli yaşanan gelişmeler sayesinde son dönemde birçok oyun serisinin yenilenmiş olan yüzleriyle de karşı karşıya kalmaya başladık. Çok daha yüksek grafikler ve bunun aynında yeni oyun motorları sayesinde çok daha eğlenceli oynanış dinamikleri derken oyun sektörünün dünyanın en büyük sektörlerinden biri haline geldiğini de söylemek gerekiyor. Özellikler son dönemde gerek FPS oyunların da gerek açık dünya oyunlarında gerekse de spor oyunlarında yeni nesil oyun teknolojileri kullanılmaya başlandı. Gelişen grafikler, oyun için dinamiklerin gerçeğe yaklaşması, görüntü kalitesi konusunda yeni çözümler sunulması, sanal gerçeklik desteği bulunan oyunların piyasaya sürülmesi ve oyunların boyutlarının da bir hayli artış göstermesiyle beraber oyunların istedikleri sistem gereksinimleri de epey bir artış gösterdi. Eski sistemlerde çok daha az Ram bellek miktarı isteyen buna karşın ekran kartı konusunda da orta sınıfa hitap eden sistemler istenirken şimdilerde çok daha üst düzey sistem gereksinimleri istenmeye başladı. Bu durumda oyun konusunda daha çok bilgisayarların değil bunun dışında oyun konsollarının tercih edilmesine de neden oldu. Zira özellikle yeni nesil oyun konsollarının piyasaya çıkmasıyla beraber bu alanda en çok tercih edilen cihazların oyun konsolları olduğunu da söylemek gerek. İşte bu alanda en çok tercih edilen cihazların başında ise PlayStation 4 geliyor. Yeni nesil konsolların ilk üyelerinden biri olan PlayStation 4 rakibi XBOX One ile beraber bu alanda en çok satışı yapılan cihazlardan da biri haline geldi. Oyun konusunda üst düzey bir deneyim sunmasıyla beraber bu kadar çok tercih edilen PlayStation 4 oyun konsollarının Sony tarafından yenilendiğinin de haberleri yapılmıştı. Yenileneceği ve Slim versiyon ile beraber Neo versiyonu da piyasaya sürüleceği açıklanmış olan oyun konsollarının yeni versiyonlarından önce kullanıcılara yeni bazı sürpriz haberleri de gelmeye başladı. Zira Sony geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile beraber PlayStation Now adı verilen bir sistemi tanıtmıştı. Bu sistemle beraber kullanıcıların artık PlayStation oyunlarını bilgisayar üzerinden de oynayabileceğini açıklayan Sony, söz konusu sistemin duyurusundan hemen sonra ise PlayStation Now kullanımına geçildiğini de açıkladı. Peki, Sony’nin oyunculara sunduğu yeni sistem nasıl kullanılır? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi ilk olarak Sony’nin yeni sistemine kayıt olmanız gerekiyor. PlayStation Now adı verilen uygulamaya girmeden önce mutlaka Sony’nin sitesi üzerinden kayıt oluşturmanız gerekiyor. PlayStation Now adı verilen sisteme kayıt olmanız için ise sizden aylı bir ücret isteniyor. Bu noktada kullanıcılardan 1 ay için 20 dolar gibi bir fiyat isteyen Sony 12 aylı PlayStation Now üyeliği için ise 99 dolar gibi bir ücret istiyor. Kullanıcılara sunulacak olan yeni özelliğe kayıt olduktan sonra ise PlayStation Now uygulamasını indiriyorsunuz. Bilgisayarınıza programı da indirdikten sonra üyelik bilgilerinizle beraber uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor.

PlayStation Now

  • İndirdiğiniz uygulamaya giriş yaptıktan sonra ise hesabınızda yer alan oyunlar bilgisayarınızda da görüntüleniyor. Uygulama aracılığı ile oyunları oynamak istediğinizde ise bir şeye daha ihtiyacınız var. Zira Sony söz konusu sistemi kullanıcıların kullanması için oyun konsollarında kullanılan DUALSHOCK 4 cihazını da istiyor. Yani söz konusu sistemi kullanmak için mutlaka bir kontrol cihazına da sahip olmanız gerekmekte. Zira söz konusu sistem için DUALSHOCK 4 kablosuz cihazlarının da geliştirildiği ve yakın zamanda Sony tarafından da satışa sunulacağı açıklandı. Fakat bu konuda çıkış tarihi açıklamasının da yapılmadığını belirtelim.