PES 2017 Hangi Yenilikleri Kullanıcılara Sundu?

tarafından
1376
PES 2017 Hangi Yenilikleri Kullanıcılara Sundu?

Futbol oyunları için uzun beklene mevsim sonbahar geldi. Hem FİFA serisinin yeni oyununun hem de PES serisinin yeni oyununun piyasaya sürüldüğü dönem olarak bilindiği için genelde oyun dünyasında futbol oyunlarının dönemi olarak adlandırılan sonbaharda bu senede uzun süredir beklenen iki oyun çıkış yaptı. Aslında her sene olduğu gibi bu sene de hem FİFA’nın hem de PES’in kullanıcıların beğenisine sunulduğunu da söylemek gerekiyor. Tabi her sene olduğu gibi bu senede her iki oyun için de merak edilen birçok yeniliğinde beraberinde geldiğini söylemek gerekiyor. Bu noktada hemen belirtelim yapılan açıklamalar ve geçtiğimiz senelerde yaşanan başarısızlıklar nedeniyle PES 2017 serisinin içerisinde yer alacak olan yeniliklerin ve değişimlerin çok daha fazla merak edildiğini de söylemek gerekiyor.

Zira diğer bir seri olan FİFA için bu beklentilerin biraz daha az olduğunu söylemek mümkün. Son 3 senedir PES serisini geride bırakması ve artık oyun dinamikleri ve oyun gerçekliği konusunda üst düzey çözümler sunması FİFA 2017 serisi için de yine oldukça olumlu yorumlar yapılmasına neden olmuştu. Aslın merak edilen ise oyun henüz çıkmadan FİFA serisinin yakaladığı üstünlüğü tam olarak ortadan kaldıracağını açıklayan PES 2017 serisinin ne gibi değişimlerle beraber geleceği oldu. Zira oyunun ilk duyurusundan yayınlandığı ana kadar geliştirici KONAMI sürekli olarak oyun hakkında yeni iddialar gündem getirmiş ve kesin olarak FİFA serisini geride bırakacaklarını artık bu sene kaybettikleri liderliği geri alacaklarını da belirtişti. PES için bu kadar iddialı açıklamaların gelmesiyle beraber seride ne gibi yeniliklerin yer alacağı da merak konusu oldu.

PES 2017

İlk olarak demo sürümünün yayınlanması hemen ardından ise oyunun piyasaya sürülmesiyle beraber tam olarak PES 2017 ile beraber kullanıcılara ne gibi yenilikler sunulacağı da ortaya çıkmış oldu. Peki, bakalım bu sene PES serisinde neler değişti ve ne gibi yeniliklerle beraber oyun üzerinde değişimler yaşandı.

Çok Daha Hassas Pas Sistemi

Bu noktada yeni seride ilk dikkat çeken özelliklerden birisinin oyun içi dinamikler olduğunu da belirtelim. Nitekim PES’in son dönemde en çok eleştirilere maruz kalmasına neden olan oyun içi dinamikler bu sene çok daha başarılı hale getirilmiş. Tabi söz konusu oyun için dinamikler olunca bu noktada akla ilk olarak pas dinamiği geliyor. FİFA’nın pas sistemi konusunda son üç senedir çok başarılı bir yapı sunmasına karşın PES bu sene artık hassas pas adı verilen yeni bir sistem kullanmaya da karar vermiş. Yeni hassas pas sistemiyle beraber artık oyunda futbolcuların yeteneklerinin ön planda tutulduğunu da belirtelim. Yani kısacası Ronaldo, Messi gibi futbolcuları kontrol ediyorsanız pas dinamiğinde nasıl bir fark ortaya konulduğunu da net bir şekilde görebiliyorsunuz.

PES-2017-yenilikler

Gerçekçi Dokunuş Sistemi

Oyun içi dinamikler konusunda değişin bir diğer özellik ise gerçekçi dokunuş özelliği. Yine futbolcu yetenekleri ve pozisyon farklarını göz ederek oluşturulan oyun yapısında artık farklı pozisyonlarda gelen topları pozisyona göre iyi ya da kötü kontrol etme buna ek olarak futbolcunun kendi yeteneğini de ortaya koyması gibi ayrıcalıkları da görebileceksiniz. Oyun içi dinamikler konusunda PES 2017’nin çok daha anlık çok daha eğlenceli bir sistem ortaya koymasını sağlayacağı düşünülen gerçekçi dokunuş sisteminin şuan için en beğenilen özelliklerden de biri olduğunu belirtelim. Zira bu yenilikle beraber futbolcular arasındaki fark biraz daha ön plana çıkıyor diyebiliriz. Haliyle bu durumda da iyi kötü takım farkı da daha net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Doğal Futbolcu Hareketleri

Gerçekçi Dokunuş ve bunun yanında Hassas Pas sistemiyle beraber oyun içi dinamiklerin epey bir değişmesi PES için yeterli olmamış olacak ki bu alanda animasyonlarda da büyük oranda değişimlere gidilmiş. Zira yeni seride artık futbolcu hareketlerini de net bir şekilde görebileceksiniz. Top kontrol kısmında ya da pas atarken ya da vücut çalımı yaparken, kısacası oyunun hemen her alanında oyuncuların karakteristik özellikleri de oyuna yansıtılacak. Tabi bu yeniliğe oyuncuların mimik hareketlerinin de dahil olacağını düşünürsek PES’in oyuna biraz daha görsellik kattığı yorumunu da net bir şekilde yapabiliriz.

PES 2017

Görsel İyileştirmeleri

Bununla beraber PES serisinde artık FOX Engine oyun motoru yer alıyor. Oyun motorunun geliştirilmesiyle ise oyun içerisinde kullanılan görsellerinde oldukça geliştirildiğini söylemek gerek. KONAMI henüz oyunu yayınlamadan önce yaptığı açıklamada oyun içerisinde artık sadece saha içine önem verilmeyeceğini belirterek zaten kullanıcılara nasıl bir yenilik sunacaklarını da ortaya koymuştu.

Nitekim beklendiği gibi de oldu ve PES 2017 için seyirci ve stat tasarımları yarı yarıya daha gerçekçi hale getirildi. Modellemeler konusunda da oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkardığı gözlenen PES’in bunun dışında artık oyuncuların soğuk havalarda nefeslerinin görülmesi, yağmurlu havalarda topun bıraktığı iz gibi ekstra detaylarında oyunda dikkat çektiğini de söylemek gerekiyor.

Kaleci Sistemi Değiştirildi

Oyun görselleri ve dinamiklerinden sonra gelelim artık teknik detaylara. Bu noktada PES serisinin yeni üyesinde en çok dikkati çeken yeniliklerden birinin kaleciler olduğunu da söylemek gerekiyor. En son 2016 serisinde kullanılan kalecilerin topa çok geç tepki veriyor olması ve anlık durumlara cevap veremiyor olmasıyla beraber artık KONAMI bu alanda da köklü değişikliklere gitmeye karar verdi. Artık oyunda kalecilerin yapay zeka konusunda çok daha başarılı olduklarını da belirtmek gerekiyor. Özellikle yerden gelen toplara ayakla müdahale, anlık ters vuruşlara tepkileri ve daha geliştirilmiş refleks yapısı sayesinde gol atmanın da çok daha gerçekçi bir sisteme dahil edildiğini de söylemek mümkün. Tabi hala kalecilerin zayıf yanları da yok değil.

PES 2017

Taktik Kontrolü  

FİFA 2016 serisinde sadece oyun içi dinamikler ya da grafikler konusunda değil oyunculara takım taktikleri konusunda da birçok ayrıcalık sunulmuştu. Anlık atak taktiği, anlık savunma, özelleştirilmiş takıma göre değişen taktikler gibi FİFA 2016’nın taktik yapısı bir hayli derinleştirilmişti. Kullanıcılardan en çok beğeni toplayan özelliklerden biri olan taktik yapısı PES 2016 serisinde ise ne yazık ki çok daha basit tutulmuştu. Fakat yeni seri ile artık bu sistem değişiyor. Artık kullanıcılar taktik konusunda da çok daha detaylı takım kontrolleri yapabildikleri gibi oyuncu bazlı kontrollerde yapabiliyorlar. Tabi bu sistemi oyun içerisinde de kullanabiliyorsunuz. Yani maç sırasında gelişen durumlara göre ani taktik değişiklikleri yapmanız mümkün.

PES 2017

Yorumlayan Yapay Zeka

Oyunda taktik konusuna geldiysek hemen bahsedelim artık yapay zeka çok daha akıllı. Yeni seride artık FİFA’da bile benzerini görmediğimiz bir yapay zeka yer alıyor. Söz konusu yapay zeka sisteminin en iyi yanı ise artık sizi yorumlayacak olması. Yani diyelim ki maç sırasında bir futbolcunun üzerine çok fazla oyun kuruyorsunuz ya da ataklarınız için genelde sağ kanadı kullanıyorsunuz. Yapay zeka sizin bu tercihlerinizi artık değerlendirebilecek. Bununla beraber maç sırasında sizin tercihlerinize göre yeni önlemlerde alınabilecek. Yani bir nevi bilgisayar oyuna kendi takımı ile müdahale edecek. PES 2017’nin çok daha fazla tercih edilmesin sağlayacak olan sistemin şuan için olumlu yorumlar aldığını da belirtelim.

PES 2017

Maç Analizi Ve Canlı Güncelleme Sistemleri

Oyunda yer alacak olan bir diğer yenilik ise maç analizi sistemi. Bu sistem sayesinde artık kendi maç analizlerini görebileceğiniz gibi arkadaşlarını ile yaptığınız maçlarında analizlerini verecek. Söz konusu sistem sayesinde ikili maçlarda kim daha iyi detaylı bir şekilde kullanıcılara sunulacak. Yapılan maçlara göre tek maçlı ve genel analiz sistemini de görüntülemek mümkün. Son olarak canlı güncelleme sisteminden de bahsedelim. Canlı güncelleme sayesinde artık haftalık güncellemeleri indirip hemen her oyun modunda çevrim dışı olsanız bile güncel kadrolar ile maç yapabileceksiniz.

Tüm bu yenilikleri ile beraber PES 2017’nin bu sene FİFA’yı geçip geçemeyeceği ise merak konusu.