Periscope Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

tarafından
515
Periscope Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram ve Facebook’un elde ettiği yükselişle beraber dünyanın en çok kullanılan bir diğer sosyal medya uygulaması olan Twitter, yavaş yavaş kan kaybetmeye başlamıştı. Sadece kullanıcı sayılarında değil borsa ve uygulama reklam gelirlerinde de büyük oranda kayıp yaşamaya başlayan Twitter hem bu gerilmeyi durdurmak hem de kaybettiği reklam gücünü geri kazanmak için yeni adımlar da atmaya başlamıştı. Uygulama içerisinde yapılan yeni güncellemelerde soruna çözüm olmayınca Twitter son olarak Periscope adlı uygulamasını duyurmuştu. Sosyal medya kullanımına yeni bir soluk getiren Periscope uygulaması ise bir anda Twitter’ın kaybettiği prestiji geri kazanmasını sağladı. Uygulamada asıl amaç ise aslında canlı yayın yapmak. İstenilen zaman istenilen ortamda Periscope sayesinde anında canlı yayın yaparak takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Bu yönü ile diğer sosyal medya uygulamalarından kesin çizgilerle ayrılan ve oldukça büyük oranda beğeni toplamayı başaran Periscope, her geçen gün kullanıcı sayılarını da daha fazla arttırmaya başladı. Zira artık sadece sosyal medya amaçlı olarak değil özellikle oyun alanlarında da Periscope canlı yayın özelliğinden yararlanılmaya başlandı. Tabi Periscope ile beraber gelen hızlı yükseliş sayesinde Twitter’da farklı bir alanda adını duyurmuş oldu. Tüm bunlarla beraber asıl amacı canlı yayın yapmak olan uygulamanın üzerinden nasıl canlı yayın yapılacağı ise yeni üye olan kullanıcıların en çok merak ettikleri konu olarak dikkat çekiyor. Peki, Periscope üzerinden canlı yayın nasıl yapılır? Aşama aşama inceleyelim.

  • Öncelikle uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Bunun için resmi uygulama mağazalarını kullanarak uygulamayı telefonunuza indiriyorsunuz. Ardından yeniden üye olmaya gerek kalmadan doğrudan Twitter hesabınız ile uygulamaya giriş yapmanız mümkün. Bu noktada Twitter ile giriş özelliğini kullanarak Periscope uygulamasını giriyorsunuz.
Periscope Üzerinden Canlı Yayın yapma

Periscope Üzerinden Canlı Yayın

  • Şimdi karşınıza üç farklı menü gelecek. Aslında uygulamanın ana yapısı bu üç menü üzerine kurulu. Eğer yayın yapmak istiyorsanız o zaman bu üç menüden biri olan “Broadcast” menüsüne giriş yapıyorsunuz. Buradan yapacağınız yayın ile ilgili bilgileri girdikten sonra yayını başlatmanız yeterli oluyor. Bunun dışında “People” bölümünden sizi kaç kişi izliyor görebilirsiniz. Siz yayın izlemek isterseniz de o zaman “Watch” menüsü altından var olan kayıtları izleyebilirsiniz.