Opera Tarayıcıda Varsayılan Arama Motoru Nasıl Google Yapılır?

tarafından
2196
Opera Tarayıcıda Varsayılan Arama Motoru Nasıl Google Yapılır?

Dünya üzerinde internet denilince akla ilk gelen arama motoru Google oluyor. Hem diğer arama motorlarına göre çok daha önce bu piyasaya girmiş olması hem de arama motoru teknolojisi olarak çok daha üstün bir konumda görülmesi Google’ın en çok kullanılan arama motoru olmasındaki en büyük nedenler. Zira son dönemde sadece arama motoru olarak değil internet tarayıcısı olarak da piyasaya giriş yapan Google son dönemde tarayıcı çıkışının ardından diğer rakiplerinin tercihinden çıkmaya başladı. Mozilla, Opera gibi diğer internet tarayıcıları bunun üzerine artık Google değil de Yandex, Bing gibi diğer arama motorlarını ana sayfada kullanmaya başladı. Tabi bu durum Google’ın ayrıcalıklarından yararlanmak isteyen kullanıcılarında epey canını sıkıyor. Bu yüzden en çok araştırılan konuşlardan birisi Opera, Mozilla gibi tarayıcılarda Google’ı nasıl ana sayfa yapabileceğimiz oluyor. Bu işlem oldukça basit. Opera tarayıcı üzerinden Google’ı nasıl ana sayfaya getireceğimize bakalım.

  • Şimdi öncelikle bir Opera sayfası açıyoruz. Opera tarayıcı da sol üst kısımda tarayıcının simgesi bulunuyor. Bu simge ayarlara ve benzeri tüm düzenlemelere girmek için kullanılan kısa yol. Opera simgesine tıkladıktan sonra ise açılan menüden “Ayarlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Şimdi tarayıcı sayfasının yerine karşımıza bir ayarla menüsü gelecek. Karşımıza gelen ayarla menüsünden ise “Arama motorlarını yönet” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
Opera Tarayıcı

Opera Tarayıcıda Varsayılan Arama Motoru Nasıl Google Yapılır

  • Bu seçeneğe tıkladığımız zaman ise karşımıza tarayıcının desteklediği tüm arama motorlarının seçenekleri çıkıyor. Bu noktada genelde Yandex ya da Bing arama motoru seçili konumda oluyor. Yapmanız gereken ise açılan menü üzerinden de Google arama motorunu bulmak. Arama motorunun menüdeki yerini bulduktan sonra, motoru işaretleyip “varsayılan arama motoru olarak belirle” ya da “varsayılan yap” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Tarayıcı sürümüne göre bu iki ifade farklılık gösterebilir. Varsayılan tarayıcınız bu işlemden sonra Google olarak atanıyor. Artık ana sayfanızı görüntülediğinizde direk olarak Google çıkacak. Bununla beraber diğer arama motorlarını da kaldırmak isterseniz yine menüden üzerlerine gelerek kaldır demeniz yeterli olacaktır.