Nintendo NES Nasıl Kullanılacak

tarafından
663
Nintendo NES Nasıl Kullanılacak

Bilgisayarlar ve hatta konsollardan önce ilk olarak oyun konusunda atari dönemi yaşanmıştı. Televizyon üzerine bağlanarak şimdiki konsolların mantığı ile çalışan fakat çok daha küçük atari oyunları oynamaya imkan veren atari teknolojisi bir dönemin en çok kullanılan teknolojilerinden de biri olarak biliniyor. Konsolların atası olarak adlandırabileceğimiz atariler konsollara kadar olan dönemde bir hayli de beğeni toplamayı başarmıştı. Bir döneme ciddi bir şekilde damgasını vuran ve kendi oyuncu kitlesini oluşturan atarilerin son dönemde ise artık pek fazla gündemde olmadığını da biliyoruz. Fakat Nintendo tüm bu alışkanlıkları geri getirmeyi amaçlıyor.

Nintendo-NES

NES İçin Son Detaylar Geldi

Bu noktada Nintendo sektöre 1983 yılında girdiğinden beri bu alanda en çok aranan firmalardan biri oldu. Atari denilince akla gelen ilk markalardan biri olan Nintendo şimdilerde ise atari kültürünü yeniden geri getirmeyi amaçlıyor. Yaptığı açıklamayla beraber yeni nesil atariler olarak adlandırılan NES atarileri ile sektöre geri dönüş yapacağını da belirten Nintendo, geçtiğimiz günlerde de yeni nesil atarileri için bir dizi tanıtım yapmıştı. Yapılan tanıtımla beraber NES için birçok özellik ortaya koyulmuştu. Ortaya koyulan özellikler arasında en çok dikkati çeken ise serinin beraberinde getirdiği oyunlar olmuştu. Zira Mario dahil birçok oyunu geri döndürecek olan yeni nesil atari için geri kalan tüm detaylarda ortaya çıkmaya başladı.

nintendo_nes

Nasıl Kullanılacak?

NES için geçtiğimiz günlerde tam anlamıyla tüm özelliklerin yer aldığı bir tanıtım yapılmıştı. Yapılan tanıtımda NES’in 30 çıkış oyunu ile geleceği ve bunun yanında da tek bir kontrolcü barındıracağı açıklanmıştı. Yeni nesil atari olarak adlandırılan NES için şimdilerde ise yeni bir tanıtım videosu yayınlandı. Yayınlanan yeni tanıtım videosuyla beraber konsol hakkında tüm detaylarda ortaya çıktı. Ortaya çıkan detaylara göre NES 11 Kasım tarihinde piyasaya sürülecek. 11 Kasım tarihinde tek kontrolcü ile piyasaya sürülecek olan cihazın 30 dolar gibi bir fiyatı olacağı da belirtiliyor. Fakat NES birden çok kontrolcüyü de destekliyor ve ikinci bir oyun kolu almak isteyen kullanıcılarında 10 dolar ödemesi gerekiyor. Tüm bunlarla beraber mini NES atari cihazı HDMI bağlantısı üzerinden kullanılacak. Bunun için kullanıcıların NES ile beraber gelen kablo yardımıyla televizyon ve cihaz arasındaki bağlantıyı kurmaları gerekecek. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre yaptığınız bağlantı için ekstra bir özellik kullanmanıza gerek kalmayacak. Doğrudan kablo bağlantısını kurmanız ve kablo bağlantısından sonra televizyondan bağlantı kurulan HDMI yolunu seçmeniz yeterli olacaktır.