Monitör Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

tarafından
618
Monitör Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Laptop ve Notebook kullanan sayısı her geçen gün artsa da masa üstü bilgisayar keyfi ilk günden bu yana ayrı bir tat bırakmıştır. Yaşı biraz büyük olanlar bilirler daha doğrusu masa üstü bilgisayarın kullanılmaya başlandığı ve yavaş yavaş da olsa evlere girdiği dönemler o tadı alan nesil hala daha masa üstü bilgisayardan kopamamış ve bu alışkanlığı devam ettirmektedir. Masa üstü bilgisayarın en önemli ayrıntılarından bir tanesi de şüphesiz monitörlerdir. Bilgisayara bağlanan monitörler kasadan aldığı bilgileri ekrana yansıtır yani TV gibi bir görevi yoktur o yüzden de monitörler uzunca süre bozulmadan çalışabilirler.

Günümüzde LCD monitör kullanılmakta ve bu monitör tipleri oldukça da güzel görüntüler vermektedir. Eğer sizde LCD bir monitör almayı düşünüyor ve tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka bu yazımızda ki bilgilere göre monitör tercihi yapmalısınız. Satın alacak olan sizsiniz ve karar mekanizmanız ihtiyaç, para gibi olanaklarla bağlantılı olacak. İhtiyacınız olan monitörü önce belirlemeli ve ondan sonra piyasa araştırması yapmalısınız.

Monitör’ün Ekran Boyutu Nasıl Olmalı

Monitörlerde ekran boyutu en önemli konulardan bir tanesi monitörler dikdörtgen olarak üretildiği için yan ve alt uzunluğu birbirine eşit değildir. Böyle üretilmesinin amacı da daha iyi bir görüntü yakalanması içindir. Ekran büyüklüğüne verilen isim inç olarak bilinir. Örnek verecek olursak 20 inç ya da 16 inç gibi monitörler 4,3 ekrana sahiptirler ve yeni nesil monitörlerin pek çoğu 16:10 ya da 16:9 dur.

Elbette benim ihtiyacım çok daha fazlası televizyon tipi bir monitör istiyorum diyenler için de üreticiler boş durmamıştır. 21:9 büyüklükte devasa monitörler de vardır ancak bu tarz monitörlerin kullanım alanları oldukça kısıtlıdır. Ekstra ihtiyaç dışında tercih edilmeyen bu tarz monitörlerin maliyeti de oldukça yüksektir.

Monitörlerin kendilerine ait bir çözünürlük değeri vardır. Bu olay toplum tarafından çok fazla bilinmese de çözünürlük oldukça önemlidir. Neden mi? Görüntünün doğal bir biçimde ekranda görünmesi direkt olarak çözünürlük ile alakalıdır.

LCD Monitör Fiyatları Ne Kadar?

125020594-2-philips_236v3lsb6_23_siyah_lcd_monitor

Monitörler marka modellere ve ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik ücretlerinde de kendini belli etmektedir. Monitör alacaklara marka ve fiyat önerisinde bulunmak istiyorum. Öncelikle hiçbir markanın reklamını yapmadığımızı hatırlatalım.

Eğer monitör alma amacınız oyun oynamak ise kaliteli ve çözünürlüğü üst düzey bir monitör almalısınız. Yukarıda da belirttiğim gibi ihtiyaca göre monitör tercih edilmelidir. Monitör alacaksanız özellikle bilinmeyen markalardan uzak durmak da yarar var. Acer, Asus, Samsung gibi bilinen markaları alarak garantili bir monitöre sahip olabilirsiniz.