Microsoft Edge Sekme Ön İzlemesi Kapama

tarafından
659
Microsoft Edge Sekme Ön İzlemesi Kapama

İnternet teknolojilerinin temel taşlarından birisi internet tarayıcıları. Zira internet kullanımı yapmak için mutlaka gerekli olan internet tarayıcıları olmadan standart şekillerde internet kullanımı gerçekleştirmek pek de mümkün olmuyor. Tabi internet tarayıcılarının bu kadar önemli olması ve internet kullanımı için olmazsa olmazlardan biri olması tarayıcı uygulamalarının sayısının artmasına da neden olmaya başladı. Başta Google, Mozilla, Opera derken artık bilindik bilinmezdik birçok tarayıcı uygulaması ile karşılaşmaya başladı. Bunlar arasında en köklü geçmişe sahip olan tarayıcılardan biri ise Microsoft tarafından geliştirilen İnteret Explorer tarayıcısıydı. Google’dan önce yayına geçen ve bir dönem kullanılan tek tarayıcı olarak bilinen İnternet Explorer son dönemde ise artık kullanılmamaya başlamıştı. Her ne kadar sürüm güncelleştirmeleri alıp yeni nesle uygun hale getirilse de bir türlü istendiği oranda kullanım alamayan tarayıcıların sonunda Windows 10 ile beraber değiştiğini de belirtelim. Zira Windows 10 ile beraber artık uzun yıllardan beri kullanılan eski tarayıcı yerine Microsoft, Microsoft Edge tarayıcıları duyurmuştu. Eski tarayıcıya göre çok daha hızlı olan Microsoft Edge ayrıca son yapılan testlerde de hızı ve pil kullanımı konusunda kullanıcılara ne kadar ayrıcalıklı sistemler sunduğunu da göstermişti. Diğer tarayıcıların epey bir önüne çıkmaya başlayan Microsoft Edge tarayıcıların ne kadar beğeni kazandığı ve kullanıldığı ise tartışılır. Zira her ne kadar son testlerle beraber bu tarayıcıların özelliklerinin epey üstün olduğu açıklansa da tarayıcının hala eleştirilen yanlarında yok değil. Bu yanlardan birisi de yeni sekme ön izleme bölümü. Sekme geçişleri sırasında diğer sekmede yer alan sitenin öz izlemesinin gösterilmesine olanak sağlayan sistem sayfa geçişleri sırasında kullanıcıları da engelleyebiliyor. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için ise sekme ön izleme özelliğini kapatmanız gerekli. Peki, Microsoft Edge tarayıcılar için sekme ön izleme özelliği nasıl kapatılır daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle bunun için bilgisayarın çalıştır uygulamasını açmanız gerekiyor. Çalıştır uygulamasına gidebilmek içinse sol alt kısımda yer alan arama menüsüne “çalıştır” yazmanız yeterli. Daha sonra çalıştır uygulamasına da “regedit” komutunu yazarak kayıt defterini görüntülemeniz gerekiyor.

Microsoft Edge

  • Şimdi ise buradan “HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Classes \ Local Settings \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ AppContainer \ Depolama \ Software \ microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe \ MicrosoftEdge \ TabbedBrowsing” yolunu bulmanız gerekli. Bu dosya yolunu bulduktan sonra ise yapacağınız işlem artık daha basit. İlk olarak dosya yoluna giriş yapıyorsunuz. Ardından sağ bölüme gelip farenin sağ tuşuna basmanız gerekiyor. Şimdi ise açılır pencereden “new” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Ardından ise “DWORD (32-bit”) dosyası oluşturup son olarak ise TabPeekEnabled olarak dosyanın adını değiştiriyoruz. İşlem bu kadar ile sınırlı.