Lumia Telefon Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
317
Lumia Telefon Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir dönemin en ünlü telefon markalarından biri olan NOKIA akıllı telefonların pazara girişinden sonra istenilen değişimi yaşayamadığı için telefon sektöründeki yerini kaybetmeye başladı. Zira yaşadığı çöküşün de sonrasında Microsoft tarafından satın alınan dev firma hala Microsoft çatısı altında telefon çıkarmaya da devam ediyor. İşte bu telefonlardan birisi de aslında bir dönem NOKIA’nın amiral gemisi olarak nitelendirilen Lumia serisi. Her ne kadar Samsung ve Apple telefonlar kadar satılmasa da kendi kitlesine sahip olan Lumia cihazlarında merak edilen birçok özelliği bulunuyor. Zira en çok merak edilen özelliklerden birisi de telefonun her hangi bir hata durumunda nasıl kurtarılacağı. Nispeten daha yaygın olarak kullanılan Samsung ve Apple cihazlar için rahatlıkla kurtarma işlemi yapabiliyor ve sorunu çözebiliyoruz. Lumia’da aslında benzer bir prensiple çalışıyor. Sadece Lumia’yı sıfırlamak için bilgisayara bağlamanız gerekli. Peki, Lumia kurtarma işlemi gerçekleştirilirken hangi aşamalardan geçmemiz gerek daha detaylı bakalım.

  • Şimdi öncelikle bilgisayarınıza Lumia kurtarma yazılımını yüklemeniz gerekli. Bunun için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz. Yazılımınızı yükledikten sonrada telefonda yedeklenmesini istediğiniz bilgileri yedeklemeniz gerekiyor. Çünkü yapacağımız işlem sonrasında telefon içerisindeki tüm bilgiler silinecek.
Lumia Telefon Sıfırlama İşlemi nasıl yapılır

Lumia Telefon Sıfırlama İşlemi

  • Tüm yedekleme ve kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra artık bağlantı aşamasına geçiyorsunuz. Bunun için yazılım sizden telefonu bağlamasını bekleyin. Ekranda uyarı çıktığı zaman Lumia cihazı usb kablosuyla bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Bu aşamada cihazın ekranından da size hangi modda çalışılacağı sorulacak. NOKİA Suit seçeneğine tıklıyoruz.
Lumia Telefon Sıfırlama İşlemi

Lumia Telefon Sıfırlama

  • Program telefonunuzu algıladıktan sonra yüklenmesi gereken ana yazılımı belirtiyor. Sizde “Yükle” seçeneğine tıklayarak işlemi başlatıyorsunuz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken internet bağlantısı. Zira yazılım tespit edildikten sonra cihaza yükleme işlemi yapmadan önce indiriliyor. İnternete bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Aksi halde hata mesajı alabilirsiniz. İndirme işleminden sonra da yüklemeye geçiliyor. Yüklemenin bitmesini bekliyorsunuz. Ardından sadece dil seçeneğini belirleyerek kurulumu tamamlıyorsunuz.

ÖNEMLİ NOT: Lumia yazılım kurtarma işlemi sırasında telefonunuz bir iki kez yeniden başlatılabilir. Bu aşamada telefon ile bilgisayar arasındaki bağlantının sağlıklı olduğundan emin oldu. Mümkün olduğunca iki cihazı da hareket ettirmeyin. Aksi halde kurulum hata ile sonuçlanacaktır. Cihazınız kalıcı hasarlarla karşı karşıya da kalabilir.