Cep Telefonları

LG G4 İle İlgili En Yaygın 7 Problem ve Çözümleri

Oldukça şık tasarımı ve bir o kadar da etkileyici reklamı ile kullanıcıların dikkatini, daha çıkmadan çok önce çekmeyi başaran LG G4, her ne kadar güçlü bir donanıma sahip olsa da, gerek Android işletim sisteminden gerek ise bazı donanımsal özelliklerinden dolayı kullanıcılarına sorunlar çıkarabiliyor. Elbette her sorunda da cihazı garantiye vermek çok da istenmeyen bir durum, bu nedenle cihazınızı kendi kendinize onarabileceğiniz bazı çözümlerimizi sizler için derledik. İşte o çözümler.

1-) LG G4 Dokunmatik Ekran Sorunu ve Çözümleri

Özellikle uygulamalar arası geçiş ya da klavye kullanımında oluşan donma sorunlarında anılan dokunmatik ekran sorunu, LG G4 kullanıcıları tarafından en sık karşılaşılan sorunlardan biri. İşte ekranınızın donması ve yaptığınız işlemler karşısında tepkisiz kalıp yanıt verememesi ya da tamamen kapanmasını çözmenize yardımcı olacak çözümlerimiz.

 • Ayarlar >> Genel >> Cihaz Hakkında >> Yapım Numarası’na yedi kere tıklayın. “Artık bir geliştiricisiniz.” Mesajını aldığınızda bir önceki menüye dönün ve “Geliştirici Seçenekleri” içerisinden ekran animasyonlarının tamamını kapatın.
 • Aynı anda iki uygulama kullandığınızda ya da bir uygulamadan diğerine geçiş yapacağınız zaman Görev Yöneticisinden arka planda çalışan tüm uygulamaları sonlandırın. Böylece cihazınız aynı anda birçok işlemi yaparken zorlanmayacak ve bu da cihazınızın donma sorunlarını ortadan kaldıracaktır.
 • Ana sayfanızı olabildiğince boş tutmaya çalışın. Özellikle hareketli duvar kağıtları ekranınızın donmasına sebep olabilir.
 • Ekran parlaklığınızı gerekmediği sürece %100 yapmayın, bu cihazınızın ekran kalitesinin en son renk canlılığında çalışmasını sağlar ve cihazınızı yorar.
 • Yüksek çözünürlük gerektiren rengarenk duvar kağıtları da, bir menü ya da uygulamadan ana ekrana dönüşünüzü zorlaştırır. Cihazınızda bu sorunların yaşanmasını istemiyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

2-) LG G4 Bildirim Işığı Sorunu ve Çözümleri

Bazı kullanıcılar için hayati bir önem taşıyan bildirim ledleri, cihazınızın ekranı kapalıyken bile hangi uygulamadan bildirim geldiğini ya da bataryanızın hangi seviyede olduğunu, cevapsız arama ya da mesajınız olup olmadığını anlamanızı sağlar. Aslında bu açıdan bakıldığında oldukça önemli gözüken bu minik, renkli ışıklar bazen çalışma konusunda tutarsız davranabiliyor. Gelin bu sorunu nasıl çözebileceğimize bakalım.

 • Android 5.0 öncesi sürümlerde maalesef bu tarz sorunlar oldukça sık yaşanmaktaydı. Bu nedenle cihazınızın led bildirim ışıklarının istediğiniz gibi yanması için cihazınızı en son Android sürümüne yükseltmeniz gerekmektedir. Bunun için Ayarlar >> Cihaz Hakkında >> Yazılım Güncellemesi bölümüne tıklayın ve Güncelle seçeneğine basın. Eğer en son sürümde değilseniz cihazınızı bir üst sürüme güncelleyin.
 • Whatsapp gibi bazı 3.parti uygulamalar da cihazınızın led bildirim ayarlarını kontrol edebilme özelliğine sahiptir. Bunun için bu tarz uygulamaları da Play Store’dan güncelleyin ya da kaldırın ve sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Eğer sorununuz hala düzelmediyse cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

3-) LG G4 Performans Sorunu ve Çözümleri

Performans sorunları pek çok akıllı cihazda meydana gelen yegane sorunlardan bir diğeridir. Özellikle çoklu işlev özelliği bulunan cihazlarda muhakkak bu tarz sorunlar bulunur. Cihazınız her ne kadar yeni olsa da içerisindeki yüksek boyutlu ve çok fazla performans harcanması gerektiren uygulamalar telefonunuzun donmasına, kasmasına ve ısınmasına neden olabilir ayrıca yaşanan ani performans düşüşleri ve cevap vermeyen uygulamalar da cabası, işte sizin için derlediğimiz performans sorunları için çözümlerimiz.

 • Ayarlar >> Genel >> Cihaz Hakkında >> Yapım Numarası’na yedi kere tıklayın. “Artık bir geliştiricisiniz.” Mesajını aldığınızda bir önceki menüye dönün ve ekran animasyonlarının tamamını kapatın.
 • “Cihazımın belleği zaten yeterince büyük, kullanmıyorum ama bu uygulama kalsın, belki bir gün işim düşer.” diyerek cihazınızda yer kaplayan ve senede birkaç kez kullandığınız uygulamaları kaldırın. İşiniz düştüğünde bunları yeniden yükleyebilirsiniz. Böylece cihazınızda çok büyük bir yer açılacak ve telefonunuz rahatlayacaktır.
 • Neredeyse her gün kullandığınız Facebook, İnternet, Whatsapp gibi uygulamalar siz onları ne kadar kullanırsanız, cihazınızı o kadar doldurmaya devam ederler. Bu fazla uygulama geçmişi kalıntılarını düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bunun için, Ayarlar >> Uygulamalar >> Uygulama Yöneticisi >> Yüklenen bölümünde girerek en sık kullandığınız uygulamaların üzerine tıklayın ve veriyi sil yapın. Bu işlem uygulamalardaki hesabınızı silmez yalnızca çıkış yapar.

4-) LG G4 Şarj – Batarya Sorunu ve Çözümleri

Akıllı telefonlar sayesinde televizyon, bilgisayar, saat, takvim, müzik çalar ve daha birçok aletin yapabileceği her şeyi tek bir yerden yapabilir olduk. Bu da cihazımızı neredeyse günün her saati aksatmadan kullandığımız anlamına geliyor. Elbette bu kullanımlar da cihazınızın bataryasının ömrünü azaltırken, şarjınızın daha kısa sürede tükenmesine yol açıyor. Gelin bu sorun hakkında derlediğimiz çözümlere birlikte göz atalım.

 • Son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız batarya şişmeleri cihazınızın çalışma şeklini bozarken, ani şarj düşüşleri yaşamanızı, cihazınızın kendi kendini şarj ettiğini görmenizi ya da birden %1’lik şarjınızın %20’ye yükselip, %20’lik şarjınızın %1’e düştüğünü görmenizi sağlar. Üstelik çok tehlikeli olan batarya şişmeleri, cihazınızın patlamasına bile neden olabilir. Eğer batarya ya da şarj sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey, bataryanızın şişip şişmediğini kontrol etmek olsun. Eğer bataryanız şiştiyse en kısa zamanda yenisi almanızı öneriyoruz.
 • Batarya sorunlarınız var ve pilinizde hiçbir şişlik yok ise yapmanız gereken şeyler oldukça basit. İlk olarak ekran parlaklığınızı düşürün, daha sonra, eğer ekranınızda çok fazla güç tüketecek çok renkli bir duvar kağıdı varsa, daha sade başka bir resim seçin.
 • Kullanmadığınız sürece Wi-Fi, Konum ve Mobil Veri servislerini kapatın. Çünkü siz farkında olmasanız da bu servisler her 5 – 10 saniyede bir cihazınızdaki uygulamaları bildirim almış ya da almamış mısınız diyerek günceller. Bu da aşırı pil tüketimine neden olur.
 • Kullanmadığınız tüm uygulamaları kaldırın.
 • Mümkün oldukça cihazınızda aynı anda birden fazla işlem yapmayın.
 • Bir uygulamadan çıktığınızda muhakkak bunu görev yöneticisinden sonlandırın.
 • Bundan sonraki süreçte bataryanızın daha uzun süre dayanmasını ve batarya şişmesinin yaşanmamasını istiyorsanız, cihazınız şarjdayken hiçbir işlem yapmayın ve telefonunuzu daima kendi şarj aleti ile şarj edin.

5-) LG G4 Isınma Sorunu ve Çözümleri

Özellikle büyük işlemcili akıllı cihazların çoğunda gördüğümüz sorunlardan biri olan ısınma sorunu, LG G4 cihazında da ara ara meydana gelmekte, işte bu konuya getirdiğimiz çözümler.

 • Cihazınız şarjdayken işlem yapmayın, çünkü şarj durumunda zaten bataryanız ısınır ve birde işlemcinizi yorarsanız cihazınız aşırı ısınmadan dolayı hasar görebilir.
 • Kullanmadığınız uygulamaları Görev Yöneticisi’nden sonlandırın.
 • Mümkün olduğu kadar çoklu işlev özelliğini kullanmayın.
 • Aynı anda çift işlemler yapmaktan kaçının, özellikle oyun oynarken başka bir cihazdan müzik dinlemeyi deneyin.
 • Sadece kullandığınız süre içerisinde Wi-Fi ve Konum hizmetlerini çalıştırın.
 • Sürekli çalışan cihazlarda en düşük ihtimalle bile elektrik akımından dolayı bir ısınma görülür, telefonunuzu en az ayda bir kez 5 dakikalığına kapatın.

6-) LG G4 Wi-Fi Sorunu ve Çözümleri

Bazı kullanıcılar tarafından bildirilen sorunlara göre birkaç LG G4 cihazı Wi-Fi’a bağlanırken ya da bağlandığı cihazdan veri akışı sağlarken sorunlar yaşıyormuş. İşte çözümlerimiz.

 • Önce modeminizi ardından da cihazınızı yeniden başlatın.
 • Güç tasarrufu modunun kapalı olduğundan emin olun. Çünkü hem cihazınızın güç tasarrufu modu hem de piliniz için kullandığınız bazı uygulamalar internet bağlantınızın yavaşlamasına hatta kopmasına sebep olabilir.
 • Cihazınızın Wi-Fi ayarlarına gidin ve bağlandığınız modemi “Unut” diyerek tekrardan şifre girerek bağlanın.
 • Ayarlar >> Uygulamalar >> Uygulama yöneticisi >> Hepsi bölümüne girerek Wi-Fi uygulamasını bulun. Üzerine tıklayın ve “Veriyi Sil” butonuna ardından da “Önbelleği Temizle” seçeneğine tıklayın.
 • Eğer sorununuz hala düzelmediyse cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

7-) LG G4 Bluetooth Sorunu ve Çözümleri

Yüksek boyutlu her türlü dosyayı göndermede hala en çok kullanılan uygulamalardan biri olan bluetooth artık eskisi kadar kullanılmasa da yine de hayatımızın en önemli parçalarını transfer etme konusunda bir numara ancak bazı kullanıcılar LG G4 cihazında bluetooth ile ilgili bazı problemler yaşadıklarını belirtmişler. İşte çözümlerimiz.

 • Cihazınızı kapatın ve 5 dakika bekledikten sonra açın ve bağlanmayı deneyin.
 • Güç tasarrufunu kapatın ya da güç tasarrufu yapan uygulamalarınızı sonlandırın.
 • Telefonunuzun en son Android sürümü taşıdığından emin olun. Emin değilseniz cihazınızı güncelleyin.
 • Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi >> Bluetooth Paylaşımı’na tıklayın. “Durdurmaya Zorla” seçeneğine dokunun ve ardından “Veriyi Sil” deyin. Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Eğer sorununuz düzelmezse cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Eğer tüm bu işlemlere rağmen sorununuz yine de düzelmediyse, cihazınızı en yakın teknoloji servisinde garanti kapsamında onartabilir ya da fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

BU KONUYLA İLGİLİ DESTEK ALMAK İÇİN 11870'i ARAYABİLİRSİNİZ. ŞİMDİ TIKLA ARA

Yazar Hakkında

Pelin Soykan

Teknoloji meraklısı, kahve ve çikolata hayranı, nam-î diğer Tekno Abla!

Yorum Yazın