Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

tarafından
267
Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bilgisayar teknolojileri son 5 yıldır en büyük gelişimi gösteren teknolojiler olarak dikkat çekmeye başladı. Özellikle oyun amaçlı olarak çıkarılan Gamer bilgisayarlar bu alanda son teknolojilerin kullanıldığı ve eski sistemlere göre çok daha gelişmiş donanımsal araçlar içeren bilgisayarlar olarak dikkat çekmeye başladı. Eskiden standart olarak gösterilen 2 GB ekran kartlarının yerine şimdilerde çok daha küçük boyutlara sahip 4 GB, 8 GB mimari yapısı değiştirilmiş ve ekran kartları gelmeye başladı. Bununla beraber işlemci serilerinde 6.nesle geçildi. Tüm bu gelişmelerle birlikte aslında bir konunun daha önemi ön plana çıkmaya başladı. Öne çıkan bu konu ise aslında bilgisayarların şarj süresi. Zira geliştirilen tüm sistemlerle beraber artık bilgisayarların şarj süresi de önem verilen bir diğer konu olarak dikkat çekmeye başladı. Laptoplar için en çok önem verilen konulardan biri olan şarj süresi tabi ki bilgisayarını pilini ne kadar doğru kullandığımızda doğrudan değişebiliyor. Pilin ömrünü uzatmak için de birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bu şekilde bilgisayarın pil ömrü uzatıldığı için uzun vadede de bilgisayarınızın pilinin dayanma süresini de arttırmış oluyorsunuz. Pil ömrünü uzatmak için ne gibi önlemler alınmalı? Detaylarına inerek inceleyelim.

Pilin Tam Doldurmaması: Yeni çıkan birçok bilgisayarda da aslında bu özellik kullanılıyor. Bilgisayarın yönetici panelinden pil ayarlarını kısmına girerek bu menüyü düzenleyebiliyorsunuz. Pilin tam olarak dolmamasını seçerek pilin ömrü bir süre daha arttırılabilir. Bu noktada pilin yüzde 70 gibi bir kısmının dolu kalmasını seçebilirsiniz. Böylelikle pil sürekli tam dolu olmadığı için daha az yıpranacak.

Laptop pil ömrü

Laptop pil koruma

Prizde Kullanım Yapmak: Özellikle sabit bir konumdayken bilgisayarın kullanımı için pili çıkarıp priz bağlantısı ile bilgisayarı kullanabilirsiniz. Bu şekilde gereksiz yere pilde güç çekmenize gerek kalmadığı için doğrudan pil ömrünü de uzatmış olacaksınız.

pil ömrü uzatma

Pil ayarları

Pil Kullanımında Ekran Parlaklığını Düzenleme: Dikkat edilebilecek bir diğer konu da bilgisayarın pil de kullanım konusudur. Eğer bilgisayarınızı prize bağlamadan kullanıyorsanız o zaman mutlaka parlaklık ve sistem ayarlarını düzenlemeniz gerekiyor. Bu şekilde pilin hem daha çabuk bitmesini engelleyebileceğiniz gibi bununla beraber pilin çok daha fazla ısınması engelleneceği için ömrü artacaktır.