Kutu Gibi Bilgisayarlar

tarafından
220
Kutu Gibi Bilgisayarlar

Bilgisayar dünyasının en büyüğü olan Nvidia yeni düzenlemiş olduğu etkinlikte kişisel bilgisayarlar arasında kutu gibi görünen özel bir bilgisayar ortaya çıkarttı. Yeni tanıtılan bilgisayarın dışı tam olarak kutu gibi bilgisayarlar olarak görünüyor. Son derece küçük olan bu bilgisayarın, taşınması ve sunulması da son derece kolay olmuştur. Dünyanın en küçük bilgisayarı olarak bilinen bu bilgisayarların tanıtımı ise birçok kişinin ilgisini çekmiş durumdadır. DGX-1 olarak bilinen bilgisayarın, süper bilgisayarlar olduğu iletilerek tanıtımı yapılmıştır. Bu bilgisayarlar yeni bir sistem ile Tesla P1// ekran kartı olarak duyurulan bir noktaya sahiptir. Bu bilgisayarlarda ise tüm veri merkezlerinin tamamı bulunmaktadır. İnsanların hayattaki önemli işlerinin daha rahat ve kolay yapılması için sunulan bu bilgisayarlar çok ilgi göreceğe benziyor.

GPU teknoloji konferansı dahilinde tanıtılan kutu gibi bilgisayarlar, tüm veri merkezlerini küçük bir kutuya sığdırarak bir ilki gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bu yönüyle ise gerçek anlamda hiçbir durumdan kaçmadıklarını ilettiler. Bu etkinlikte yapılan bir diğer açıklama ise dünyanın derin algılama yeteneğine sahip olan ilk ve tek bilgisayar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarların sanal gerçeklik üzerinde son derece yüksek olarak bilinme ve öğrenme kabiliyetleri mevcuttur. Aynı zamanda INTEL Xenon işlemcilerin de bulunduğu bu bilgisayarlar 250 adet sunucu ile son derece güçlü bir konuma getirilmiştir. Bilgisayarların ayrıntıları hakkında yeterli bilgiyi ise uzman ekipler ilerleyen süreçlerde kullanıcılara aktaracaktır.

Kutu Gibi Bilgisayarlar

Kutu Gibi Bilgisayarlar

Bilgisayarların daha yüksek bir teknoloji ile üretilerek tam anlamı ile aktarılmasında etkin olan mühendisler kutu gibi bilgisayarlar üreterek bunların daha da ilerlemesini bir adım daha ileri seviyelere gelmesini sağlamıştır. IBM’ in Watson süper bilgisayarı ise bu kondu a80 TFLOPS gibi bir işlem gücüne hakim olmaktadır. Bütün bunların tanıtıldığı konferansta, Nvidia DGX-1 gibi özel bir bilgisayarın fiyatı hakkında da detaylı bilgi aktarmıştır. Böylesine güçlü bir bilgisayarın fiyatının da yüksek olması beklenecektir. Bu sistemin daha iyi belirlitmesi ve geliştirilmesi ile ortaya çıkan kutu bilgisayarın fiyatı ise 129 bin dolar olarak kullanıcı karşısına çıkmaktadır. Bu bilgisayara sahip olmak isteyenler için oldukça özel bir fiyat olmuştur.