Kablosuz İnternetimize Kimler Bağlı Nasıl Görebiliriz?

tarafından
4326
Kablosuz İnternetimize Kimler Bağlı Nasıl Görebiliriz?

ADSL bağlantılarının yerini yavaş yavaş fiber bağlantılar almaya başladı. Birçok merkezde artık fiber bağlantı desteği sunulmasıyla beraber artık eski tip ADSL sistemleri de yenilendi. Yani kısacası internet teknolojisi konusunda son yıllarda ciddi adımlar atıldığını söyleyebiliriz. Oldukça hızlanan bağlantılar bununla beraber kablosuz internet destekleri artık modemlerin de değişmesine neden oldu. Zira eskiden bilgisayar ile modem arasındaki bağlantının sağlanması gereken ADSL modemleri kullanırken şimdilerde belli bir alan içerisinde hemen her cihazla istediğiniz an internete bağlanabildiğiniz modemler kullanılıyor. Bu durumun kullanıcılara bağlantı konusunda büyük kolaylıklar sağladığını söylemek mümkün. Tabi bu durumun oluşturduğu güvenlik açıkları da yok değil. Zira nasıl ki siz internete uzak erişim ile bağlanabiliyorsanız diğer kullanıcıların da bu şekilde sizin internetinize bağlanabileceğini söylemek gerekiyor. Her ne kadar sorunu engellemek için modem ve internet bağlantınızı şifreli olarak kullansanız da bazı aracı programlar sayesinde kimi zaman şifrelerde kırılabiliyor. Haliyle düzenli olarak ağınızı kullanan birileri var mı? Kullanan varsa kullanan kişiler kim? Tüm bunları nasıl öğrenebileceğimize daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için öncelikle modem ayarlarına girmeniz gerekiyor. Modem ayarların ulaşabilmek içinse ilk olarak modem markamıza göre ara yüz girişini yapmamız gerek. Özellikle Türk Telekom servis sağlayıcıları tarafından verilen modemler için bu işlemi nasıl yapılacağına bakalım. Öncelikle bu işlem için tarayıcımıza “192.168.2.1” numarasını yazarak ara yüz giriş ekranını açıyoruz. Ara yüz giriş ekranında ise daha önce giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi girmemiz gerekiyor. Eğer daha önce hiç giriş yapmadıysanız o zaman kullanıcı adı kısmına “admin” şifre kısmına ise “ttnet” ifadesini giriyoruz.
Kablosuz İnternete bağlı kullanıcılar

Kablosuz İnternete bağlı kullanıcıları görme

  • Modem ara yüzüne girdikten sonra ise şimdi ise açılan menüden sol kısımda bulunan kablosuz ayarlar sekmesine giriyoruz. “Kablosuz” ayarlar sekmesine girdiğimiz zaman ise karşımıza sağ ekranda ayarlar ve bilgiler menüsü gelecek. Bu menü altında kablosuz internete kimler bağlıysa MAC adresleriyle beraber görüntüleyebilirsiniz. Buradan istediğiniz bilgisayarı da engellememeniz mümkün.