Kablosuz Bağlantıda Kopma Sorunları Nasıl Giderilir?

tarafından
357
Kablosuz Bağlantıda Kopma Sorunları Nasıl Giderilir?

Yeni nesil modemlerin piyasaya çıkmasının ardından ADSL modemlerin yerini kablosuz bağlantı destekleyebilen çok portlu modemler aldı. Hemen her internet servis sağlayıcısı tarafından da artık bu modemlerin verildiği biliniyor. Yeni sistem bu modemler sayesinde ise çok kısa süreler içerisinde de internet kurulumunu yapabiliyoruz. Hızlı kurulum desteğinin yanı sıra anında bağlantı desteği de sunan yeni modem teknolojilerinin de oluşturduğu sorunlar yok değil. Özellikle kablosuz bağlantılarda yeni nesil modemlerde bile sorunlar yaşandığı biliniyor. Zira bu alanda sorunların yaşanmasının nedeni aslında Kablosuz ağlarda çakışma olması. Aynı alan içerisinde birçok farklı modemin kablosuz internet için kullanılıyor olması bu tip çakışmaların yaşanmasına neden olabiliyor. Modem üzerinde yaşanan bu çakışma sorununu da çözmek mümkün. Tabi bu sorunu çözebilmek için modem ara yüzü üzerinde birkaç küçük ayar yapmamız gerekecek. Ancak bu ayarları yaparak çakışma sorununun ortadan kaldırılabileceğini belirtelim. Bu ayarlarını nasıl yaparız? Hangi yolu izlemeli? Daha detaylı inceleyelim.

  • İlk olarak işlemleri yapacağımız modem ara yüzüne girmemiz gerekecek. Bu kısım modem markasına göre değişiklikler gösterebilir. Ama genel olarak birçok modem markasında tarayıcımıza “192.168.2.1” numarasını yazıyoruz. Dediğimiz gibi modem markanıza göre bu numara değişiklik gösterebilir. Ardından ara yüze girebilmek için karşınıza bir şifre ve kullanıcı adı bölümü gelecek. Daha önce ara yüze hiç giriş yapmamışsanız servis sağlayıcınızın verdiği bilgileri kullanabilirsiniz. “admin” kullanıcı adı ve “admin” şifresiyle giriş yapıyoruz.
Kablosuz Bağlantıda Kopma

Kablosuz Bağlantıda Kopma sorunu nasıl çözülür

  • Modem ara yüzü bölümüne girdiğinizde ise kablosuz ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Bu işlemler için varsa “Kablosuz ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. Eğer bu sekme yoksa ki modem markasına göre değişiklik gösterdiği için değişiklik olabilir, o zaman WLAN sekmesine tıklıyoruz. Bu menü altından ise Kanal ayarlarına geleceğiz. Bu noktada en az kullanılan kanallar “1,3,6” kanalları. Bu kanallara gelerek birini seçebilirsiniz. Bunun dışında kanal ayarlarını kısmını “Auto” şekline getirip düzenli olarak kanal çakışması durumunda ayarların değişmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra kablosuz bağlantı kopma sorunları düzelecektir.