iPhone Unutulan Parola Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
324
iPhone Unutulan Parola Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlarda en çok önem verilen konu güvenlik. Zira kullanılan telefonda bir açık yakalanması durumunda hackerlar telefonu kullanan kişilerin bilgilerini çalmaktan hiç çekinmiyor. Bununla beraber sadece yazılımsal olarak değil telefona erişim noktasında da güvenliğe önem vermek gerekiyor ki zaten bu bağlamda birçok akıllı telefonun giriş ekranında çeşitli güvenlik önlemleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu önlemler arasında güvenlik koduyla ekran kilidi açma, son dönemde yeni teknoloji sayesinde parmak izi ile ekran açma, yüzü tanıma ile ekran açma gibi birçok farklı yöntem bulunuyor. En çok tercih edilen cihazlardan biri olan Iphone cihazlarda da benzer güvenlik önlemleri olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Iphone cihazlarda özellikle giriş ekranı biraz daha fazla güvenliğe sahip. Genelde Android cihazlarda giriş ekran şifresi birkaç kez yanlış yazıldığı zaman 15 saniye gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Tahminle şifreyi bulmayı engellemek için kullanılan bu sistem Iphone cihazlarda ise oldukça farklı. Zira bu cihazlarda şifre yanlış yazıldıkça kullanıcıya verilen bekleme süresi arttırılıyor. Yani bir süre sonra telefona giriş imkansız hale geliyor. Peki, bu sorunun bir çözümü yok mu? Sorunu nasıl çözebiliriz bakalım.

İTunes İle Kurtarma Yapmak

  • Öncelikle İphone cihazı bilgisayarınıza bağlayıp İTunes uygulamasına giriyoruz. Eğer ki daha önce bir yedekleme yapmışsak direk olarak bu yedeklemeyi kurmanız durumunda Iphone giriş şifresi sıfırlanıyor. Fakat yedekleme yoksa o zaman restore işlemi yapmanız lazım.
İphone sıfırlama

İphone Unutulan Parola Sorunu

  • Bunun için öncelikle cihazının bağlantısını yapın. Ardından da Iphone cihazı bağlantıdan çıkarıyoruz. Fakat kablo bilgisayar ile bağlı kalacak. Ardından telefonu kapalı konuma getirip “home” tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından tuşa basılı tutarak Iphone cihazı yeniden bilgisayara bağlıyoruz. İşlemi yaptığımızda İTunes ara yüzünde zaten bize kurtarma cihazının bağlı olduğunu belirten bir uyarı çıkıyor. Bu uyarının ardından Iphone cihaz görüldüğü zaman “Geri yükle” butonuna basıyoruz. Kurtarma işlemi başlatılıyor.

Not: Iphone cihazlarda kurtarma işlemi tüm bilgilerinizin silinmesine neden olacaktır. Bunun yanında sizden Apple ID şifrenizde istenecek. Kurtarma işlemine geçmeden önce mutlaka Apple ID şifrenizi de öğrenin.