iPhone Telefonlarda Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

tarafından
726
iPhone Telefonlarda Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Her sene dünya genelinde saatlerin değiştiğini söylemek gerekiyor. Zira dünya genelinde gün saatinden daha fazla yararlanmak için hem yaz dönemlerine göre hem de kış dönemlerine göre saat değişimleri yapıldığını biliyoruz. Saatleri bir saat ileri bir saat geri alarak yapılan uygulama bazı ülkelerde ise kullanılmamaya başladı. Karışıklıklara neden olan saat değiştirme uygulamasının alınan kararla beraber bu sene ise ülkemizde uygulanmayacağı da açıklanmıştı. Saatleri bir saat geri almama kararının açıklanmasının ardından ise ardı ardına uyarılar yapıldı. Özellikle kullanıcıların akıllı telefonlarında otomatik saat ayarının yer almasıyla beraber siz değiştirmeseniz bile telefonunuz saatleri kendiliğinden değiştirmeye başladı. Bu durumda da telefonunuzun ayarları kısmından yeniden saat ayarını yapmanız gerekiyor.

Bu durumun yaşandığı akıllı telefonlardan birisi de iPhone serisi akıllı telefonlar oldu. Her ne kadar iOS 10.1 güncellemesinden sonra saat ayarı sistemi değiştirilmiş olsa da eski seriler için kullanıcıların mutlaka el ayarı ile yeniden saatlerini düzenlemeleri gerekiyor. Peki, bu işlem iPhone akıllı telefonlarında nasıl yapılıyor bakalım.

ios-tarih-saat

  1. iPhone akıllı telefonunuzda saat ayarlamasını yeniden yapabilmek için öncelikle saatinizin otomatik saat ayarı sistemini değiştirmeniz gerekiyor. Zira bu özellik nedeniyle yaz ve kış saati uygulaması otomatik olarak telefonda kullanılıyor. Bu nedenle öncelikle otomatik saat ayarı özelliğini kapatmanız gerek.
  2. Otomatik saat ayarı özelliğini kapatmak için ise ilk olarak yapmanız gereken uygulama menüsü üzerinden “ayarlar” kısmına giriş yapmak. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra buradan “genel” ayarlar kısmına giriş yapmalı ve ardından da son olarak açılan ayar menüsü üzerinden “tarih ve saat” ayarı kısmına girmeniz gerekiyor. Şimdi karşınıza gelen ekrandan “otomatik olarak ayarlar” özelliğini devre dışı bırakmanız gerekiyor. Otomatik saat ayarı özelliğini kapattıktan sonra şimdi ise saat ayarı kısmına gelip buradan saatinizi 1 saat ileri almanız gerekiyor. Saatinizi bir saat ileri almanız durumunda da işlem tamamlanmış olacak. iPhone telefonunuzdan saat ayarı için yapmanız gereken herhangi bir işlem yok.