iPhone Otomatik Uyanma Nasıl Kapatılır?

tarafından
601
iPhone Otomatik Uyanma Nasıl Kapatılır?

Apple’ın iPhone akıllı telefonlarının kullanıcılar tarafından tercih edilmesi birçok nedeni var. Zira Apple’ın akıllı telefon serisinin tercih unsuru haline gelmesini sağlayan birçok sensörü ve birçok erişilebilirlik özelliği bulunuyor. Bunlar arasında en sık kullanılanlarından birisi de otomatik uyanma özelliği. Telefonu elinize aldığınızda home tuşuna basmanıza gerek kalmadan doğrudan telefon kilit ekranına ulaşmış oluyor. Bu özellik birçok kullanıcı tarafından beğenilen bir özellik olsa da iPhone serisinde yer alan bu özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılarda olabiliyor. Özellikle kilit ekranı kullanmayan ve Home tuşu ile giriş yapan kullanıcıların otomatik uyanma özelliği ile telefondan yanlışlıkla arama ve benzeri işlemi ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu gibi durumlarda ise kullanıcıların otomatik uyanma özelliğini kapatma imkanı da bulunuyor. Peki, bu özelliği nasıl kapatırız? Bakalım.

  • Öncelikle belirlemek gerekiyor ki söz konusu özellik iOS 10 ile beraber kullanıcılara sunulan bir özellik. Yani şuan için otomatik uyandırma işlemini sadece iOS 10 güncellemesi alan telefonlarda yapabiliyorsunuz. Yani iPhone 5 ve üstü serilerde söz konusu özelliği kullanmak mümkün.

ios-10-uyanmak-icin-yaklastir-ozelligi-1

  • Otomatik uyandırma özelliğini kapatmak için ise öncelikle “ayarlar” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra ise buradan “ekran ve parlaklık” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından “uyandırmak için yaklaştır” ayarını kapalı konuma getirmeniz gerekiyor. Özelliği tekrar açmak için ise yine aynı ayarları kullanmanız mümkün.