iPhone İçin Safari Nasıl Gizli Modda Kullanılır?

tarafından
480
iPhone İçin Safari Nasıl Gizli Modda Kullanılır?

Hemen her internet tarayıcısında kullanıcıların yaptıkları aramalar ve verileri kayıt altına alınır. Aramasını yaptığınız her hangi bir kelimeyi daha sonra geçmiş verilerine bakarak bulabilirsiniz. Bununla beraber hangi sitelere giriş yaptığınızı da aynı yöntem ile görmeniz mümkün. Bu durum bazen oldukça işe yarasa da bazen de kullanıcılar için güvenlik riskleri oluşturmakta. Eğer banka sayfası ya da kişisel bilgilerinizin bulunduğu bir sayfaya giriş yapıyorsanız verilerinizin kayıt altına alınmamasını isteyebilirsiniz. Zaten güvenli olan sisteminde bu olduğunu söylememiz gerekir. Zira özellikler internet bankacılığı kullanıyorsanız kesinlikle bilgilerinizin tarayıcı da kayıt altına alınmasına izin vermemeniz gerekiyor. Bilgilerin ve arama verilerinin kayıt altına alınmaması içinse kullanıcıların tarayıcıların gizli mod denilen modlarını kullanarak verilerin kayıt altına alınmamasını isteyebilirler. Hemen her tarayıcıda bu özellik mevcut. Akıllı telefonlar içerisinde en çok kullanılan serilerden biri olan iPhone cihazlarda kullanılan Safari tarayıcı içinde bu durum aynen geçerli. iPhone üzerinden Safariyi açarak birkaç ayar yapmanız gizli moda geçmenize ve artık tarayıcı verilerinizin kayıt altına alınmamasına olanak sağlayacaktır. Peki, bu ayarlar neler? Daha detaylı olarak bakalım.

  • İlk olarak Safari tarayıcımızı başlatmamız gerekecek. Her zaman yaptığınız gibi uygulama ekranı üzerinden Safari tarayıcı kısa yoluna tıklayarak tarayıcıyı açıyoruz. Tarayıcımızı açtıktan sonra ise her hangi bir arama yapmadan sağ alt kısımda yer alan pencerelere tıklamanız gerekecek. Sekmeler ikonu olarak geçen bu ikona tıkladığınızda karşınıza açık olan sekmelerin bulunduğu bir menü gelecek.
iPhone Safari ayarları

iPhone Safari

  • Buradan ise sol kısımda yer alan “özel” ifadesine tıklamanız gerekiyor. Özel ifadesine tıkladığınız zaman tarayıcı özel arama moduna geçiyor. Bu mod Google tarayıcı da gizli moda karşılık gelen mod. Özel seçeneğine bastığınız zaman “özel dolaşma modu” yazısının karşınıza gelmesi gerekiyor. Bu ekrandan da “bitti” yazısına tıklayarak yeniden tarayıcı ekranına dönüyorsunuz. Bundan sonra yaptığınız aramalar gizli modda yapılacaktır. Arama verileriniz saklanmayacak. Fakat hemen belirtelim sadece bu mod tam olarak güvenlik sağlamayacaktır.