iPhone Cihazlarda Sosyal Medya Uygulamalarında Açılan Reklamlar Nasıl Kapatılır?

tarafından
273
iPhone Cihazlarda Sosyal Medya Uygulamalarında Açılan Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Akıllı telefon teknolojinin en gelişmiş telefon serilerinden biri olan iPhone her ne kadar son zamanlarda satış rakamlarında mini bir düşüş yaşamış olsa da bu alanda en çok tercih edilen telefonlar arasında geliyor. Zira akıllı telefonlarda en çok tercih edilen uygulama türü olan sosyal medya uygulamalarının verilerinde de bu durumu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Özellikle instagram kullanım verilerine göre uygulamayı kullananların hatırı sayılır bir çoğunluğu iPhone cihaz üzerinden giriş yapıyor. Haliyle sadece bu verilere bakarak hemen hemen her akıllı telefonda olduğu gibi iPhone cihazlarda da en çok tercih edilen uygulamaların sosyal medya uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlarla beraber aslında iPhone cihazlar üzerinden sosyal medya kullanırken kullanıcıları rahatsız eden bazı ayrıntılarda bulunuyor. Özellikle uygulama kullanılırken gelen Appstore reklamları epey bir can sıkıcı olabiliyor. Üstelik bazı reklamlar yönlendirici reklamlarda olabiliyor. Yani yanlışlıkla bile uygulamaları kullanırken reklamlara tıklamanız halinde direk olarak reklamın yayınlandığı sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Bu durumda kullanımı doğrudan olumsuz etkiliyor. Tabi kullanıcılar istedikleri zaman bu özelliği de kapatabiliyor. AppStore reklamlarını nasıl kapatacağımıza daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle hemen her akıllı telefonda olduğu gibi iPhone cihazlarda da telefonun tüm tercih düzenlemelerinin yapıldığı “ayarlar” menüsüne giriş yapmamız gerekiyor. Bu noktada iTunes ve AppStore adının yer aldığı sekmeye tıklıyoruz. Ardından bizi ilgilendiren kısma yani yüklü uygulamalar kısmına geliyoruz.
İPhone reklamları kapatma

İphone reklamları nasıl kapatılır

  • Şimdi eğer sosyal medya uygulamalarına girdiğinizde AppStore reklamlarını görüyorsanız o zaman “yüklü uygulamalar” sekmesi aktif konumda olmalı. Bu noktada çubuğun yeşil olarak görüntülendiğini göreceksiniz. Karşınıza çıkan reklamları kapatmak için ise aktif olan bu sekmeyi pasif hale getirmelisiniz. Bunun için yeşil durum çubuğunu sola çekerek gri hale getirmeniz yeterli. Ardından sosyal medya uygulamalarına girdiğinizde reklamların görüntülenmediğini göreceksiniz. Zira reklamları engellemek için her hangi bir 3. Parti yazılıma ihtiyacınız yok.