iPhone Altyazı Desteği Nasıl Açılır?

tarafından
274
iPhone Altyazı Desteği Nasıl Açılır?

iPhone serisi akıllı telefonlar aslında donanım özellikleri bakımından rakibi Samsung telefonların biraz gerisinde kalıyor. Özellikle ram ve işlemci konusunda iPhone serisinin bir nebze daha düşük bir sisteme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu duruma ek olarak iPhone serisinde donanımsal özelliklerden çok kullanıcılara hitap eden özelliklere yer veriliyor. Yani telefon içerisinde bulunan uygulamalar ve sensörler sayesinde bir iPhone telefon ile aklınıza gelebilecek birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Bu farklı özelliklerden birisi de iPhone telefonlarla beraber gelen alt yazı desteği. Özellikle işitme engelli kullanıcılar için tasarlanan alt yazı özelliği telefonun birçok menüsünde kullanıcılara yazı ile destek veriyor. Böylece işitme engeli olan kullanıcılara rahat bir şekildi Phone kullanabilmekte. Tabi alt yazı özelliğinin açılması içinde belli başlı ayarların yapılmasının zorunlu olduğunu belirtelim. Aslında çok kısa süre bu ayarlar neler daha detaylı inceleyelim. Zira ayarların doğru yapılması alt yazının hatasız gözükmesi içinde oldukça önemli.

  • İlk olarak ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz. Birçok telefonda da yer alan ve genelde sessiz sesli gibi modların ayarlandığı “genel” sekmesine de giriş yapmamız gerekecek. Genel sekmesine giriş yaptığımızda ise karşımıza tıpkı ayarlar menüsünde olduğu gibi açılır bir menü gelecek. Buradan bizim işimize gerekecek olan bölüme yani “erişilebilirlik” bölümüne giriş yapıyoruz.
iPhone Altyazı Desteği açma

iPhone Altyazı Desteği

  • Erişilebilirlik sekmesi altında altından ise ortam sekmesini bulmamız lazım. Bu bölümden alt kısımlara indiğimizde ise “işitme engelliler için alt yazı” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeyi aktif konuma getirmemiz gerekmekte. Aktif konuma getirebilmek için bu sekmenin karşısında yer alan çubuğu sağa doğru götürüp çubuğun yeşil renge dönmesini sağlıyoruz. Bunun dışında alt yazı sekmesinin altında yer alan stil sekmesinden de alt yazının boyut ayarlarını yapabilirsiniz. iPhone bu noktada da yazı fontu büyük küçük gibi ayarlar sunuyor. Görünebilirliğe göre her hangi bir yazı stilini seçmeniz yeterli olacaktır.