iPhone 6 Serisinde Dokunmatik Ekran Sorunu

tarafından
563
iPhone 6 Serisinde Dokunmatik Ekran Sorunu

Apple’ın yakın zamanda tanıtımını yapması beklenen akıllı telefon serisinin son üyesi olacak olan iPhone 7 akıllı telefonların uzun süredir akıllı telefon dünyasının en çok konuşulan üyelerinden biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Gerek kullanıcılara sunacağı teknolojiler gerekse de bu zamana kadar tasarımı konusunda verilen teknik detaylara bakacak olursak serinin yeni üyesi iPhone 7 için büyük değişimler yapılmasının beklendiğini de belirtelim. Özellikle eski serilerde şikayet edilen birçok konunun artık yeni akıllı telefonla beraber ortadan kaldırılacağı da düşünülmekte. Tabi bunun yanında bir yandan da Apple’ın şuan için piyasadaki en güncel akıllı telefon serisi olan iPhone 6 ve iPhone 6S serileri için de hala devam eden birçok sorununda gündemde olduğunu da belirtmek gerekiyor. Yeni seri ile beraber yaşanan tüm bu sorunların ortadan kaldırılması da beklense de şuan için iPhone 6 serisi kullanıcılarının bu konuda epey bir şikayetleri olduğun da söylemek gerekiyor. Özellikle son dönemde bu konuda sürekli olarak kullanıcılardan gelen şikayet haberlerini de duymaya başladık. Telefonun kullanımını doğrudan etkileyen bazı sorunların da iPhone 6 serisinin de epey eleştirilmesine neden olduğunu da belirtelim. Geçtiğimiz günlerde iOS 10 beta 7 güncellemesinden sonra yeni bir sorun ile karşı karşıya da kaldığı açıklanan iPhone 6S serisinin yaşanan bu sorundan sonrada ahize bölümünde ses sorunları oluştuğu da açıklanmıştı. Yapılan açıklamadan sonra ise sorunun iOS 10 kaynaklı bir sorun olduğu da açıklanmış ve kullanıcıların eski işletim sistemine geri dönmesi durumunda da sorunun çözüldüğü belirtilmişti. Şimdi ise kullanıcılardan iPhone 6 ile ilgili yeni bazı sorunlar yaşamaya başladığı ortaya çıkmaya başladı. Yaşanan sorunların başında da dokunmatik ekranın algılamaması veya zaman zaman takılması başta gelmeye başladı. Peki, bu sorun neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi ilk sorunun neden kaynaklandığını belirtelim. Birçok kullanıcı genelde sorunun dokunmatik ekrandan kaynaklı olduğunu düşünüyor. Genelde de dokunmatik ekran değişimine gidiliyor. Fakat aslında sorunun ön panel ile pek bir alakası olmadığını da belirtelim. Zira ön panelde fiziksel bir arıza yoksa eğer sorunun aslında ekranda olmadığını da belirtelim. Zira Apple’a yakın kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre sorun aslında doğrudan ekran ile alakalı değil. Zira siz ekranı değiştirseniz dahi sorun bir süre sonra tekrar ediyor.

iPhone-6

  • Sorunu çözmek için ise kullanıcıların dokunmatik ekranın çalışması için gerekli olan Touch IC kısmını göz önüne almaları gerekiyor. Zira aslında soruna neden olan bölüm de bu bölüm. Hemen ekranların alt kısmında yer alan bu kısım sadece bir çıkartma ile korunduğu için en çok arızalanan kısım da bu kısım olarak bilinmekte. Ekran benzer bir sorun yaşarsanız öncelikle bu kısmı değiştirmeniz gerekiyor. Daha sonra ön panelde de sorun varsa değiştirmeniz halinde sorun çözülecektir.