iOS 10 Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
574
iOS 10 Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar içerisinde şüphesiz en başarılı olan serilerden birisi iPhone serisi. Apple tarafından üretilen ve artık aranan akıllı telefon serilerinden biri haline gelen iPhone serisinin geçtiğimiz günlerde de yeni bir üye daha kazandığını biliyoruz. iPhone 7 olarak açıklanan yeni seri ile beraber Apple’ın artık kullanıcılara epey olumlu sonuçlar sunmaya başladığını da biliyoruz. Özellikle son dönemde iPhone 7 ile beraber yapılan değişiklikler ve yenilikler sayesinde eleştirilen yönlerini de biraz daha azalmaya başlayan Apple’ın bu seride kullanıcılara sadece donanımsal yenilikler sunmadığını da belirtmek gerekiyor. Bunun dışında Apple’ın bu seri ile beraber kullanıcılara artık yazılımsal da bazı yenilikler sunduğunu biliyoruz. Hatta öyle ki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri beraberinde artık yeni mobil işletim sistemi iOS 10’u da getirdi. iPhone 5 ve üstü serilerde de kullanılacak olan iOS 10 işletim sistemi ile birlikte kullanıcılara büyük değişimler sunan Apple’ın yeni seride yer verdiği özellikler geçtiğimiz günlerde de yapılan tanıtımla beraber net bir şekilde gün yüzüne çıkmıştı. Dokunarak kilit açma, Siri eklentileri, yeni kilit ekranı gibi birçok yeniliği içerisinde barındıran son versiyon işletim sistemi kullanıcıların beğenisine sunulurken yeni işletim sistemine yükseltme işleminin nasıl yapılacağı da merak konusu oldu. Zira iPhone 7 serisinde her ne kadar iOS 10 yüklü olarak gelecek olsa da iPhone 5 ve iPhone 6 serileri için mutlaka kullanıcıların güncellemeleri kendilerinin yapması gerekiyor. Peki, sorunsuz bir şekilde iOS 10 güncellemesi nasıl yapılır? Daha detaylı bakalım.

NOT: Hemen bir kez daha belirtelim söz konusu güncellemeyi almak için mutlaka telefonunuzun ya da tabletinizin güncelleme desteğini alan bir model olması gerekiyor. Aksi halde güncelleme dosyasını harici olarak yükleseniz bile telefonunuzda ya da tabletinizde arıza meydana gelebilir.

  • Bu işlem için öncelikle telefonunuzun ayar menüsüne girmeniz gerekiyor. Uygulama menüsü üzerinden ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra buradan “genel” ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Genel ayarlar sekmesi altında ise yazılım güncellemelerinin kontrol edildiği bölüm olan “yazılım” sekmesine girmeniz gerekiyor. Yazılım sekmesine girdiğinizde kablosuz bağlantınızın da çalışır durumda olduğuna emin olmanız gerekiyor. Bu menü altından güncellemeleri kontrol etmeniz durumunda iOS 10 işletim sistemi güncellemesi ekrana gelmiş oluyor.

ios10-güncelleme

  • Daha sonra ise buradan güncellemeyi indir ve kur seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Güncellemenin bir süre indirilmesini beklemeniz gerekiyor. Ardından ise güncelleme yükleniyor. OTA üzerinden indirilen iOS 10 güncellemesi yapıldığı zaman ise telefon bir kez daha yeniden başlatılıp iOS 10 işletim sistemi ile açılıyor. Söz konusu güncelleme işlemi sırasında dikkat edeceğiniz bazı önemli noktalarda olduğunu bir kez daha belirtelim. İlk olarak telefonunuzun %50 üzerinde şarjının olduğuna emin olmanız gerekiyor. Bunun dışında internet bağlantınızın da mutlaka kablosuz ağ üzerinden yapılması gerektiğin belirtelim. Zira mobil veri üzerinden güncelleme sırasında veri yüklemede sorunlar yaşayabilirsiniz. Tüm bu noktalara dikkat ettiğinizde iOS 10 sorunsuz bir şekilde yüklenecektir.