iOS 10 İle Gelen Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
287
iOS 10 İle Gelen Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple’ın akıllı telefonları ve tabletleri için geliştirdiği işletim sistemi iOS, geçtiğimiz günlerde yeni bir sürüme daha güncellendi. WWDC 2016 etkinliğinde tanıtılmasının hemen ardından merakla beklenen Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 10, tanıtımdan sonra beta sürümleriyle de gündeme gelmişti. Fakat beta sürümlerinde tüm özellikleri kullanıma açılmayan yeni işletim sisteminin geçtiğimiz günlerde de kararlı sürümü yayınlandı. İPhone 7 tanıtımının yapılmasının hemen ardından iPhone 7 ile beraber geleceği için çıkışı yapılan iOS 10 işletim sistemi iPhone 5 serisi ve sonrası tablet ve telefonlara da dahil edilmiş oldu. Güncelleme olarak sunulan iOS 10 işletim sisteminin yükseltme işlemi ise bazı telefonlarda sorunlara da neden oldu. Geçtiğimiz senelerde de iOS 9 sürümlerinin yükseltilmesi aşamasında yaşanan benzeri çökme ve kopma sorunlarında olduğu gibi bazı iPhone serilerinde de iOS 10 yükseltmesi sırasında sorunlar ortaya çıktı. Ortaya çıkan sorunlar arasında kullanıcıların gönderdikleri mesajlara göre en sık karşılaşılan sorun ise bağlantı kopma sorunları. Kablosuz internet bağlantısı ve diğer kablosuz bağlantılarda çökme ve benzeri kopa sorunlarının yaşandığı belirtilen yeni işletim sisteminde aslında bu sorunların oldukça normal karşılandığını da söylemek gerekiyor. Zira tıpkı Android işletim sistemi yükseltmeleri sırasında da kimi durumlarda bu şekilde ufak tefek sorunlar da yaşanabiliyor. Hatta daha önce iPhone 6 serisinde yaşandığı iddia edilen OTA yükseltme sonrasında çökme iddialarının Apple tarafından çok kısa bir süre içerisinde çözüldüğünü de belirtmek gerekiyor. Bağlantı kopmalarına neden olan sorunun çözümü için de aslında kullanıcıların yükseltme seçenekleri ile ilgili değişimler yapması oldukça etkili oluyor. Yani iOS 10 yükseltmesini Apple’ın belirttiği şekilde yapmanız halinde yaşanan bu sorunlar en aza inecektir. Peki, bağlantı sorunları yaşamamak için ne yapmak gerekli bakalım.

  • Öncelikle şunu belirtelim, eğer daha önce iOS 10 beta sürümüne yükseltme yaptıysanız ve beta sürüm üzerinden iOS 10 yükseltmesi yaptıysanız bu durumda benzeri hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz en mantıklı işlem önce beta sürümü silip ardından iOS 10 kararlı sürümünü temiz kurulum ile tekrar yüklemek olacaktır. Bu sayede özellikle iPhone 6 serisinde yaşandığı iddia edilen sorunları da en aza indirebilirsiniz.

iOS-10-yükseltmesi

  • Bunun dışında güncelleme dosyalarını OTA yani kablosuz bağlantınız üzerinden değil de doğrudan iTunes üzerinden de yüklemeyi tercihe edebilirsiniz. Apple bu sorunu çözdüğünü açıkladı fakat internet ve benzeri nedenlerde dolayı sorun yaşamamak için yine de iTunes üzerinden yükseltme yapmayı tercih edebilirsiniz. Yükseltme aşamasında da Apple tarafından da verilen bilgileri tam olarak uygulamanız iOS 10 ile ilgili yaşanacak sorunlarında önüne geçecektir. Zaten bunun dışında kullanıcılardan gelen mesajlar doğrultusunda ve yapılan denemelerle beraber Apple’ın iOS 10 işletim sistemi için düzenli olarak güncellemeler yayınlayacağı da düşünülüyor. Bu sayede bu ve benzeri sorunlarda büyük ihtimalle kısa süre içerisinde çözülecek.