iOS 10.1 Beta İle Ne Gibi Yenilikler Geliyor?

tarafından
521
iOS 10.1 Beta İle Ne Gibi Yenilikler Geliyor?

Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarıyla beraber yeni mobil işletim sistemleri de piyasaya çıktı. Apple tarafından yayınlanan ve içerisinde Siri güncelleştirmeleri, harita güncellemeleri, kilit ekranı değiştirmeleri gibi birçok yeni özellikle beraber kullanıcıların beğenisine sunulan yeni işletim sistemi iOS 10 sadece iPhone 7 içinde yayınlanmadı. Bunun yanında iPhone 5 sonrası akıllı telefonlar ve tabletler içinde yayınlanan mobil işletim sistemi iOS 10 kullanıcılara sunduğu tüm bu yeniliklerle beraber son dönemin en başarılı işletim sistemlerinden de biri olarak biliniyor. Tabi her ne kadar yeni işletim sisteminin kullanıcılara birçok yenilikler sunduğunu söylesek de bununla beraber yeni işletim sisteminin bazı sorunları da ortaya çıkmadı değil. Özellikle iPhone telefonların eski serilerinden yükseltme yaparak iOS 9 işletim sisteminden iOS 10 işletim sistemine yükseltme konusunda sorunlar yaşandığı da belirtiliyordu. Yaşanan tüm bu sorunların ise Apple tarafından yapılan küçük düzeltmelerle beraber çözüldüğünü de söylemek gerekiyor. Bunun dışında Apple’ın iOS 10 işletim sistemi için ilk büyük güncelleme için tarih vermemesi de merak konusu olmuştu. Bu konuda net bir tarih vermeyen Apple’ın geçtiğimiz günlerde de beklenen ilk büyük güncelleme için ilk beta sürümünü de yayınladığının haberi geldi. iOS 10.1 beta sürümü için yeni yayınlama yapan Apple’ın beta sürümü ilk olarak geliştiriciler için beta sürümünü yayınladığı da açıklanmıştı. İlk büyük güncellemenin beta sürümünün geliştiriciler için yayınlanmasının ardından ise Apple’ın yeni işletim sisteminin güncellemesinin halka açık versiyonunun da yarın yayınlanacağı açıklandı. iOS 10’u çok daha kullanışlı hale getireceği belirtilen yeni güncellemenin beta sürümüyle ne gibi farklılıkların işletim sistemine dahil edildiği de merak konusu oldu. Peki, ama iOS 10.1 beta sürümü olarak yayınlanan yeni güncelleme ne gibi farklılıkları kullanıcılara sunacak daha detaylı olarak bakalım.

  • Bu noktada ilk büyük güncellemenin beta sürümüyle beraber iOS 10 işletim sisteminde yer alan hataların giderildiği de açıklandı. iOS 10 üzerinde yaşandığı belirtilen birçok sorunu çözmesi iOS 10.1 beta güncellemesinin sunduğu yeniliklerin tek yanı değil. Bunun dışında Apple’ın yeni beta sürümüyle beraber kullanıcılara yeni özellikler sunduğunu da söylemek gerekiyor.

iOS 10.1 Beta

  • Yeni beta sürümüyle beraber gelen bir diğer yenilik ise Portre özelliği. Daha önce Apple’ın tanıtımında değindiği yeni özellik aslında kamera modu için geçerli olan bir yenilik. Zira söz konusu yenilikle beraber artık kullanıcıların resimlerin arka planlarını flulaştırmasına olanak sağlanıyor. Bu sayede kameranızı kullanarak çektiğiniz fotoğraflara doğrudan efekt verebiliyorsunuz. Kullanıcılara sunulan tüm bu güncellemelerle beraber Apple’ın iOS 10.1 beta için kararlı sürümü hangi tarihte yayınlayacağı da bilinmiyor. Çıkış tarihi bilinmese de beta sürümlerin ardı ardına geleceği de kesin. Zira aynı durum iOS 10 için de geçerli olmuştu.