Internet Explorer Uyumluluk Sorunu Nasıl Giderilir?

tarafından
1669
Internet Explorer Uyumluluk Sorunu Nasıl Giderilir?

Modern tarayıcılar yani Google, Yandex, Opera, Mozilla gibi son dönemin popüler tarayıcıları çıkmadan önce en çok kullanılan internet tarayıcısı İnternet Explorer olarak karşımıza çıkıyordu. Windows’un resmi internet tarayıcısı olarak sistemle beraber varsayılan gelen İnternet Explorer tarayıcı her ne kadar bir dönemin en popüler internet tarayıcılarından biri olarak dikkat çekmiş olsa da son dönemlerde java desteği, media desteği ve hız konusunda sorunlar yaşanması nedeniyle İnternet Explorer tarayıcıların tercih edilmediğini de biliyoruz. Hatta son dönemde diğer tarayıcıların o kadar çok ön plana çıkmasıyla beraber artık Windows işletim sisteminde bile yeni tarayıcı yani İnternet Explorer’ın yeni yüzü Edge kullanılmaya başladı. Windows 10 ile beraber gelen Edge tarayıcı İnternet Explorer yeni yüzü olarak biliniyor. Buna rağmen hala diğer tarayıcıların arkasında kalan İnternet Explorer zaman tüm bunlarla beraber hala eski Windows sürümlerinde de kullanılmaya devam ediyor. İnternet Explorer’ın hala kullanılıyor olması ve sürekli sürümün değişiyor olması da bazen sitelerin görüntülenmesinde sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Bu sorunu çözebilmek için ise İnternet Explorer üzerinde uyumluluk gidericiyi çalıştırmak gerekiyor. Peki, bu modu nasıl çalıştırırız daha detaylı bakalım.

  • İnternet Explorer uyumluluk sorununu giderebilmek için önce uyumluluk sorunu yaşadığımız sitenin adresini kopyalamamız gerekiyor. Sitenin adresini kopyaladıktan sonra ise tarayıcımızı başlatıyoruz. Tarayıcımızı başlattıktan sonra tarayıcı ayarlarına girmemiz gerekecek. Tarayıcı ayarlarına sağ üst kısımda yer alan ayarlar kısmından giriş yapıyoruz. Ayarlar sekmesine tıkladığımız zaman açılır bir ayar menüsü gelecek.
İnternet Explorer

İnternet Explorer Uyumluluk Sorunu

  • Bu menü üzerinden ise “uyumluluk sorunu ayarları” sekmesine tıklıyoruz. Söz konusu sekmeye tıkladığımız zaman karşımıza uyumluluk ayarlarının yapıldığı pencere gelecek. Karşımıza gelen pencere üzerinden ayarları yapacağız. Öncelikle “ekle” butonunu kullanarak kopyaladığımız site adresini buraya ekliyoruz. Site adresimizi eklediğimiz zaman hemen alt kısımda yer alan uyumluluk giderici sekmesinde önerdiğiniz bir ayar varsa belirliyorsunuz. Ardından değişiklikleri kayıt altına alış pencereyi kapatıyoruz. Son olarak tarayıcımızı yeniden başlattığımıza sorun çözülmüş olacak.