Internet Explorer 11 Reklam Virüsleri Nasıl Engellenir?

tarafından
549
Internet Explorer 11 Reklam Virüsleri Nasıl Engellenir?

Windows işletim sistemleri kullanıcıların ihtiyacı olan programları minimalize etmek için standart bazı programları bünyesinde bulunduruyor. Yani format işleminden sonra sisteminiz sıfırlanmış olsa bile Windows’un bu uygulamaları sayesinde kısa süre içerisinde tekrar kendi uygulamalarınızı yükleyebiliyorsunuz. Bu yardımcı uygulamalardan bir tanesi de Internet Explorer. Windows’un kendi internet tarayıcısı olarak bilinen Internet Explorer, aslında bir zamanların en çok kullanılan tarayıcısı. Şuan ise gerek verdiği yazılım desteği gerekse de internet sitelerinin eklentilerinde düşük performans göstermesi nedeniyle Chrome, Mozilla gibi profesyonel tarayıcıların gerisinde kalan Internet Explorer yeni güncellemeleriyle tekrar piyasada var olmaya çalışıyor. Bu bağlamda Windows 10 ile beraber aslında Edge sürümü geldi. Ama eski sistemleri kullanan kullanıcılar içinde şuan için güncel Internet Explorer 11 sürümleri yer alıyor. Hatta artık bu sürümler beraber kullanıcıların yeni nesil eklentiler kullanmaları da sağlanıyor. Bunlar arasında en popüler olan ise Adblock uygulamaları. Tarayıcıda istem dışı açılan reklamları engelleyen uygulamalar Internet Explorer 11’in de güvenliğini arttırmak için kullanılıyor. Peki, Internet Explorer’a nasıl Adblock eklemesi yapabiliriz?

  • Bu işlem için ilk olarak Internet Explorer sayfamızın “ayarlar” kısmına girmemiz gerekiyor. Sağ köşede yer alan çark şeklinde ayarla menüsüne girdikten sonra ise eklentiler kısmına geleceğiz. Aşağıdaki gibi bir ekran gözükecek.
Internet Explorer 11 Reklam engelleme yapma

Internet Explorer 11 Reklam engelleme

  • Çıkan menüden “eklentileri yönet(Find more toolbars)” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi çıkan pencerede araç çubukları yönetimi ekranı gelecek. Biz bu aşamada alt kısma inerek “Daha fazla araç çubuğu ve uzantı bul” sekmesine tıklıyoruz.
Internet Explorer 11

Internet Explorer 11 Reklam

  • Şimdi karşımıza gelen ekranda eklenti araması yapıyoruz. Eğer özel bir Adblock uygulaması adı biliyorsanız, bu noktada arama menüsüne yazarak direk yükleme yapabilirsiniz. Fakat özel bir eklenti bilmiyorsanız o zaman direk arama kutusu bölümüne “Adblock” yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza gelen ekranda ne kadar Adblock uygulaması varsa gelecek. Puanı en yüksek olan ve en çok olumlu yorum alanı indirip kuruyorsunuz. Ardından yine eklentileri yönet kısmından eklentiyi aktif konuma getirmeniz işlemi tamamlamanız için yeterli. Bundan sonra reklam görüntülenecek sayfalara girdiğiniz zaman açılır reklamlar engellenecektir.