Instagram Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

tarafından
560
Instagram Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın geçtiğimiz günlerde aldığı yeni güncelleme sosyal medyada gündem olmuştu. Zira uygulamaya gelen yeni güncelleme ile artık Instagram Snapchat adı verilen bir diğer sosyal medya uygulamasıyla benzer bir özelliği de devreye sokmuştu. Bu benzer özellik ise Instagram ile resim hikayeleri oluşturmak olmuştu. Zira yeni gelen güncelleme ile artık Instagram fotoğraflarınızla beraber kendi hikayelerinizi oluşturabiliyorsunuz. Snapchat’in hali hazırda kullanılan bir özelliği olarak bilinen bu özellikler beraber Instagram rakibine büyük bir çalım atmış olsa da söz konusu yeni özelliğin Instagram kullanıcıları tarafından ilk etapta eleştirilere maruz kaldığını da söylemek gerekiyor. Zira söz konusu güncelleme ile Instagram’ın Snapchat uygulamasını taklit ettiği de düşünüldü ve dev uygulama bu nedenle eleştirilere maruz kaldı. Güncellemeyle beraber her ne kadar eleştiri almış olsa da çok daha kullanışlı bir hale gelen Instagram’ın yeni güncelleme ile kullanıcı sayısını da arttıracağı da kesin. Bunun yanında yeni güncellemeden sonra söz konusu hikayeler özelliğinin de ne kadar kullanılacağı ve en önemlisi de nasıl kullanılacağı merak konusu oldu. Peki, bakalım Instagram kullanımını çok daha eğlenceli bir hale getirecek olan yeni güncelleme ile nasıl resim hikayeleri oluşturabiliyoruz? Daha detaylı olarak inceleyelim.

  • İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Akıllı telefonunuzdan Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra şimdi ise üst menüye gelmeniz gerekiyor. Burada yeni bir tasarım ile karşılaşacaksınız. Zira Instagram bu noktada yeni güncelleme ile Snapchat tarafından kullanılan benzeri bir tasarıma imza attı. Şimdi ilk olarak üst menüde yer alan “+” işaretine basmanız gerekiyor. Sol üst kısımda yer alan “+” işaretine bastıktan sonra hikayelerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Şimdi ilk olarak fotoğraflar çekmeniz ve bu fotoğrafları istediğini gibi düzenlemeniz gerekiyor.

instagram-stories-hikayeler

  • Artık yeni güncelleme ile çektiğiniz fotoğrafların üzerlerine efektler ve resimlerde ekleyebiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı çektikten ve düzenlemelerinizi de bitirdikten sonra ise yayınla butonunu kullanmanız yeterli olacaktır. Doğrudan yayınla butonlarını kullanarak yayınladığınız hikayeler gönderisini yayınlamadan önce hemen belirtelim söz konusu çalışmayı sadece belli kullanıcılar için yayınlama ya da tüm kullanıcılar için yayınlama gibi iki farklı seçeneğini de var. İsterseniz yayınlamadan önce hikayeyi kimin görebileceğini de seçebilirsiniz. Bunun dışında isterseniz de tüm kullanıcılara açık bir şekilde hikayelerinizi de paylaşmanız mümkün. Sadece paylaşımdan önce bu konuda seçimlerinizi yapıp ona göre söz konusu hikayeleri yayınlamalısınız.