Huawei GR5 İncelemesi

tarafından
371
Huawei GR5 İncelemesi

Çin pazarının dev üreticilerinden Huawei, GR5 adını verdiği yeni modelini duyurdu. 1329 TL fiyat bandında satışa sunulan cihazda bakalım hangi özelliklere yer verildi.

Tasarım

Tasarımsal konuda Huawei de fiyat performans cihazlarında kullanılan tasarımı yakalamış durumda. Cihazın arka tarafında fırçalanmış  kasa bulunuyor.

Parmak izi okuma butonu cihazın arka tarafında bulunuyor. Parmak izi okuyan cihazlar arasında fiyat performans cihazı olarak alınabilecek bir cihaz.

Yekpare  Alüminyum kasa kullanan Huawei GR5  8.15mm kalınlığa 158 gr ağırlığa sahip.Cihazın Gold,Gümüş,Gri renkleri mevcut.

İşlemci

Yeni bir işlemci ile karşımıza gelen Huawei GR5 Qualcomm firmasının Snapdragon 616 modelini kullanıyor. Geçtiğimiz yıl Snapdragon 615 işlemci kullanan bir çok fiyat performans cihazı vardı ve kullanıcılardan olumsuz tepki almadılar. Yeni işlemci Snapdragon 616 modelinin performans testleri ise önümüzdeki günlerde belli olacaktır. İşlemcinin 1.5 GHZ hızında 8 çekirdekli olduğunu belirtelim.

Cihazda 2 GB RAM bulunuyor.Ayrıca cihazın grafik işlemci birimi Adreno 405. Bu fiyat aralığında biraz daha yüksek bir GPU kullanılabilirdi.

Kamera

Kamera artık fiyat performans cihazlarında standart hale geldi. Huawei GR5 modeli de bu akımı bozmayarak 13 Megapixel arka 5 Megapixel ön kamera kullandı. Arka kamerada rakiperinin tersine çift tonlu led flaş kullanıldı.

Çift tonlu led flaşlar az ışıklı ortamlarda dahi renkleri gerçeğe yakın bir tonda vermekte. Bunun yanı sıra artık hemen her cihazda olan Coğrafi konum ekleme, Panaroma gibi modlar da yer alıyor. HDR modu bu cihazda otomatik HDR şeklinde geçiyor.

HDR modu sayesinde ışığa karşı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bildiğiniz üzere normalde ışığa karşı fotoğraf çektiğiniz zaman fotoğraf fazlaca karanlık gözükmekte. HDR sayesinde bu dezavantaj ortadan kalkıyor.

Hızlı çekim ve yavaş çekim şeklindeki kamera modları ise cihazın klasik fiyat performans cihazlarının aksine biraz daha üst seviyede  pazara sunulacağını gösteriyor.

Ön kamerada diyafram aralığı 2.4 şeklinde. Ön kamerada Geniş Selfie özelliği bulunuyor.

Ekran

Cihazın ekran boyutu 5.5 inç şeklinde. IPC LCD ekran kullanan cihazın ppi değeri ise 401 PPI. Ekran çözünürlüğü 1080×1920 (FullHD) olarak geliyor. Ekranın gövdeye oranı ise %72.24. Bu değer de orta seviyelerde diyebiliriz.

Bağlantı

Wi-Fi 802.11 b/g/n  frekanslarını kullanan cihazda Wi-Fi Direct ve Wi-Fi Hostspot yer alıyor. Cihazın Bluetooth versiyonu ise 4.1 şeklinde.

Batarya

Cihazın bataryası 3000 mAh şeklinde. 2016 yılında artık bu değerin altında batarya görmek biraz zor olacak gibi. 3000 mAh batarya standart bir kullanıcı için iyi bir değer ancak sıklıkla oyun oynuyor internette dolaşıyorsanız günde 2 defa şarj etmeniz gerekmekte.