Google’dan Namaz Kılan Robot

tarafından
247
Google’dan Namaz Kılan Robot

Şimdiye kadar görücüye çıkan tüm robotlar başta Asimo olmak üzere ilgi odağı olmayı başardı. Google Sponsorlu Boston Dynamics  bu konuda çok titiz çalışmalar üstünde olduklarını ve en iyisini en güzelini dünyaya lanse edeceklerini duyurdu. Asimo’dan sonra Boston Dynamics şirketi Atlas ismini verdiği robotun tanıtımını yaparken çok heyecanlı ve kararlı idi. Çünkü daha önce yaptıkları ve görücüye çıkardıkları Atlas robot büyük bir hayal kırıklığı  yaratmıştı.  Yarışmalarda sürekli yüz üstüne düşmesi ve vinçle kaldırılması fiyasko ile sonuçlanan buluşundan dolayı şirketi bayağı zor duruma sokmuştu.

boston-dynamics-next-gen-3d-printed-atlas-humanoid-robot-endures-torture-test-1

Boston Dynamics şirketi aldığı bu yenilgiye rağmen azmini hiç kaybetmeyip yeni robot yapımına devam ederek yarattığı Atlas robot görmeleri parmak ısırttır. Tanıtım videosu yayınlayan şirket tam puan almayı da başardı. Videoda Atlas robot çalışan bir insan tarafından ve yere düşürülüyor. Robot öteki versiyonun aksine kendi başına yerden kalkıyor ve yürümeye devam ediyor. Hatta bununla da kalmıyor biz insanların bile dengesini zor sağladığı buzlu ve soğuk yollarda dengesini sürekli olarak koruyor ve yürüyor. Yani  Atlas robot şartlar ne  kadar zorlu olursa olsun yola devam etmekte ısrarlı. İstenmeyen ani bir engel gördüğünde de hiç düşünmeden çok iyi fren yapabiliyor. Attığı adımlardan o kadar emin ki ! adımlarını yanında kendine eşlik edene göre ayarlayabiliyor. Teknoloji alanına girdiği iseniz ve bilişimle kol kola yürüyor iseniz yaptığınız her buluş hit olacak diye bir kavram yok. İsterse şirket sıralamasında bir numara olun en ufak bir hata veya eksik bütün projenizi yerle bir edebilir hatta şirketinizin prestijini bir anda yerle bir edebilir. İşte Boston Dynamics şirketi ilk yaptığı Atlas robotla bu yenilgiyi tüm dünyanın önünde yaşadı. Ama asla pes etmedi yenisini yaratarak tanıtım video suyla tüm dünyaya gene sesini ve şirketinin büyüklüğünü ispat edin tam kadro kolları sıvadı. Ortaya ikinci Atlas robot çıktığında şirket kaybolan prestijini tamamen geriye kazandı. Azim gene üstesinden gelmişti işte her şeyin.

Atlas robot namaz kılarken herkesi hayrete düşürdü secde konumunda yere düşüyor ama hiç bir destek  almadan  doğruluyor ve namazına devam ediyor. Bilim ve teknoloji işin içine birde azim girdimi sonuç ortada işte.