Google’da Açılmayan Video Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
1872
Google’da Açılmayan Video Sorunu Nasıl Çözülür?

Dünyan en çok kullanılan internet tarayıcısı Google olarak biliniyor. İlk olarak arama motoru olarak tanıdığımız Google daha sonra elde ettiği başarı sayesinde kendi internet tarayıcısını yayınlayarak internet dünyasının lideri olmayı başardı. Google’ın bu kadar büyük bir atılım yapması ve artık sektörü tek elinde bulundurması birçok internet sitesinin ve internet uygulamasının da Google’ı temel almasına neden olmaya başladı. Zira ancak bu şekilde Google listelerinde üst sıraya çıkarak internet dünyasında ilgi çekmek mümkün olmaya başladı. Bu durum sadece internet siteleri için değil internet kullanıcıları için de oldukça önemli. Daha çok Google’ın kullanılması ve birçok içeriğin ilk olarak Google tarafından indexlenmesi (yayınlanması) kullanıcıları da Google’a yöneltiyor. Tabi sistem ne kadar süper gibi gözükürse gözüksün Google tarayıcılarda da belli başlı sorunlar yok değil. Özellikle hemen her kullanıcının bilgisayarından sistematik bir çalışma yapılmaması ve bunu neticesinde video görüntüleyememe gibi sorunların baş göstermesi yaşanan en büyük aksilikler arasında geliyor. Yaşanan bu sorunların çözümü de yine yapılacak birkaç ayar ile mümkün. Bu ayarlarla video izleme sorununu nasıl çözeriz daha detaylı bakalım.

  • Sorunun ana nedeni aslında Google tarayıcının bazı özelliklerinin bilgisayar tarafından engellenmesi ve bu nedenle çalıştırılamaması. Aslında sorunun çözüm aşaması da tüm bu ayarların yeniden açılmasıyla yapılıyor. Kapatılan ayarlar ise Google’ın arka kapası olarak bilinen chrome://flags/ üzerinden düzenleniyor. Bu ayarlara girmek için direk tarayıcımıza adresi yazıyoruz. Ardından ayarlar menüsü karşımıza gelecek.
Google’da Açılmayan Video

Google’da Açılmayan Video Sorunu

  • Şimdi karşımıza gelen menüde birçok ayar görüntüleyeceksiniz. Bizim işimize yarayan ayar ise “donanım ivmeli kod çözümünü devre dışı bırak” ayarı olacak. Bu ayarla beraber Google üzerinden izlenen videoların engellenmesini kapatmış olacağız. Bunun için ayarı bulup üzerine gelerek etkinleştirmemiz gerekecek. Etkinleştirme işleminden sonra tarayıcı ayarlarını kayıt edip çıkmamız gerekiyor. Zira ilk aşamada ayarlar etkili olmayacaktır. Bunun için mutlaka ilk aşamada tarayıcınızdan da çıkın. Bundan sonra tarayıcı yeniden başladığında video izleyememe sorunun çözüldüğünü göreceksiniz. Bu noktada tüm video eklentilerinin yüklendiğinden de emin olun.