Google Tarayıcıda Yabancı Dil Olan Sayfalar Nasıl Türkçeye Çevrilir?

tarafından
867
Google Tarayıcıda Yabancı Dil Olan Sayfalar Nasıl Türkçeye Çevrilir?

Google internet tarayıcısı tıpkı Google arama motorunda olduğu gibi sadece tek bir ülkeye ya da tek bir dile yönelik hizmet vermiyor. Bunun aksine Google, internete giriş yaptığınız bölgeyi, ülkeyi hatta dili belirleyerek size uygun arama sonuçlarını listeliyor. Hatta ülkelerin özel günlerine göre Google ana sayfada bölgesel olarak geçerli değişimler bile yapabiliyor. Bu noktada en çok dil konusunda Google’ın desteğinin başarılı olduğunu söylemek lazım. Zira bazı durumlarda yaptığımız aramaya göre yabancı siteleri de görüntüleyebiliyoruz. Hatta bazı yabancı sitelerden aradığımız kaynakları da çok daha rahat bulabilmekteyiz. Bu noktada yabancı diliniz yoksa yardımınıza yine Google yetişiyor. Arama yapılan sayfalarda istenilen dil desteğinin verilmesi sayesinde istediğiniz siteyi istediğiniz dilde görüntüleyebiliyorsunuz. Tabi tarayıcınızı yeni kurmuşsanız o zaman dil desteği ve tercüme konusunda da belli noktalara dikkat etmeniz ve birkaç küçük ayar yapmanız gerekiyor. Yapılacak bu ayarlar sayesinde artık yabancı sayfaları açtığınızda otomatik olarak çeviri önerisi ile karşılaşıyorsunuz. Bu ayarları nasıl yapacağımıza daha detaylı bakalım.

  • Bu noktada ilk olarak Google tarayıcının ayarlar menüsünü açmamız gerekiyor. Bu işlem için sağ üst kısımda bulunun üst üste üç çizgi simgesine tıklıyoruz. Açılan menüden ise “ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi karşımıza gelen ayarlar ana tarayıcı ayarları. Bu ayarlar belli bir sınırla sabit tutulmuş yüzeysel ayarlar. Bizim istediğimiz dil çeviri ayarı ise çok daha profesyonel bir ayar olduğu için bu noktada “gelişmiş ayarlar” sekmesine tıklıyoruz.
Google Tarayıcı dil ayarları

Google Tarayıcı

  • Gelişmiş ayarlar sekmesine tıkladığımız zaman ise karşımıza “dil ve giriş ayarları” sekmesine tıklıyoruz. Açılan diller menüsünden ise en çok kullanılan dil olan İngilizceyi veya her hangi bir dili seçerek “bu dilin kullanıldığı sayfaları otomatik çevir” seçeneğine tik atıyoruz. Bu işlemden sonra İngilizce olan sayfalar otomatik olarak Türkçe diline çevrilecek.